5 komentárov

 1. Helena Marková  - dňa 23. 06. 2022 o 12:20

  „Slovensko vraj tretí rok bojuje s africkým morom ošípaných,…“ – to akože tu nemáme africký mor ošípaných ?

 2. Antonio  - dňa 23. 06. 2022 o 09:14

  Pracoval som urcitu dobu v rezorte,kde som riesil otazku premnozenia medvedov,resp skody ktore napechal.To nie je problem len tejto vlady,aj ked ani jeden jej predstavitel nepovedal, ze medved je bzravec.No a v kazdom obdobi bol problem ,raz na urovni ministerstva,inokedy spravcovNP ,roznych mimovladiek a pod.Rozum sa cloveku zastavuje,je to obmedzenost?,diletantizmus alebo … No neviem.Vsetko riesil samy MGr ,RNDr ,Taky odbornik,hentaky a ked normalny gazda so sedliackym rozumom povedal svoj nazor,tak bol problem jeho stanovisko uviest co len do zapisnice.Takze premudreny a dovzdelany este nemusi byt schopny.

 3. Pierre  - dňa 22. 06. 2022 o 21:44

  Pre porovnanie, v Pyrenejách podľa údajov z roku 2021 žije 70 (áno, dobre čítate) medveďov. V západných Pyrenejách je to 6 medveďov, sú dokonca pomenovaní: samec Rodri, dve samice Sorita a Claverina a tri Soritine medvieďatá. V stredných Pyrenejách sú počty takéto: 20 dospelých samíc a 11 dospelých samcov, 6 mladých samíc a 13 mladých samcov, medvieďat je 12. Dvaja samci – Néré a Cannelito sa presúvajú medzi dvomi, vyššie uvedenými teritóriami. Samozrejme, tieto počty znepokojujú miestnych podnikateľov v turistickom ruchu a chovateľov oviec.
  Zdroje:
  https://www.lemonde.fr/planete/article/2021/09/23/ours-des-pyrenees-les-opposants-crient-victoire-apres-une-volte-face-de-l-etat_6095786_3244.html
  https://paysdelours.com/fr/toutsurlours/le-point-sur-la-population-ours-dans-les-pyrenees-france-espagne-andorre/

 4. Peter  - dňa 22. 06. 2022 o 17:24

  v krajine s co i len trochu pricetnou vladou by bolo podivuhodne, ze sa taka bezna operativna zalezitost ako premnozenie jedneho zivocisneho druhu stala prioritnou politickou kauzou. Ale hujeri su skratka taki: bezne procesy spravy statu jednoducho nezvladaju a ked to nie je „atomofka“ tak to ani nevedia uchopit. Tak z toho musia atomofku spravit a potom bambus pride s nejakym bombastickym napadom. Inak to nejde a inak to nevedia, aj keby medvede v Trnave po sidliskach behali.
  Nieco take ako normalny regulacny odstrel premnozenej zveri je skratka mimo ich mentalnej kapacity.

  • Liptak  - dňa 22. 06. 2022 o 22:59

   Správne, musí to byť škandál, aby si nikto nevšimol, že Budaj za 7 mega živí nejaký zásahový tím a medvede zadal počítať rovno Karlovej univerzite v Prahe, pravda je, že to mohol zadať aj Sorbone alebo Harvardu.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.