15 komentárov

 1. palof  - dňa 23. 06. 2022 o 14:46

  Putin bol na vojnu pripravený slušne, o čom jasne svedčí aj vzostup rubľa, aj obrovské zisky na rope a plyne od začiatku vojny, aj intenzita ostreľovania ktorú si Rusko môže dovoliť.

  To, že je možné Rusko reálne poraziť a zraziť na kolená je obyčajná U.S. propaganda živená len preto aby si Európania ďalej pekne ochotne pílili ekonomický a bezpečnostný konár pod sebou.

  Rokovanie a diplomacia je jedinou cestou (alternatívou je len skaza). To do nej sa mali naliať tie desiatky miliárd dolárov. Američania o akékoľvek rokovanie neprejavili najmenší záujem. A čo čakať od vyhrávajúceho Putina, že sám od seba povie, dobre, už stačilo, poďme rokovať?

  Putin dosahuje svoje ciele na Ukrajine pomerne zťažka, ale svoje ciele dosiahne – ovládnutie Donbasu a jeho prepojenie s Krymom. Zabrániť sa im dá len vyvolaním tretej svetovej vojny.

  Na druhej strane si už príliš ďalej netrúfne. Jednak vidí, že to nie je jednoduché ani na východe Ukrajiny a jednak by to bolo s krajinou NATO už úplne iné kafé

  • palof  - dňa 23. 06. 2022 o 14:50

   Putin teda sám do tretej svetovej vojny nepôjde tým že by len tak, že mu s (ťažko vydobytým) jedlom narástla chuť a pomyslel si že snáď sa môže vrhnúť na samotné NATO. To je totálna kravina, Putin to vie, Američania to vedia. Ešte tak možno západ Ukrajiny, ale to je pomerne dosť nízky risk/reward.

   Hmm, tak ako to docieliť? No jednoducho, treba Rusko začať ultimátne provokovať tak aby útok na krajinu NATO bol reálny. Ako nato NATO, čo tak zablokovať pre Rusko strategicky dôležité tranzitné trasy do Kaliningradu? Akú by sme si pre to len vymysleli zámienku?

   Jasné! Označme transport z Ruska do Ruska cez územie inej krajiny slovom – EXPORT! A zaškrťme to. Veď tie ovečky nám to zožerú a zase bude Rusko v roli agresora a my len muzikanti demokrati.

 2. JP  - dňa 20. 06. 2022 o 22:06

  Vacsinou je to vo vojne tak. 20-30 rokov sa vyraba a uskladnuje a potom sa to zial niekde vystriela za par mesiacov. Uvidime, ci budu mat Rusi co strielat v decembri. V poslednych dnoch im Ukrajinci trafili dva velke sklady municie, tak mozno budu na sucho aj skor. Ukrajinci uz vraj dva tyzdne boli na sucho, ale nieco dostali.

  • Tmmy_A  - dňa 21. 06. 2022 o 02:40

   Spekuluje sa, ze USA poziadali Rumunov a Bulharov, aby spustili vyrobu 152 mm delostreleckych granatov pre Ukrajinu. Oni vraj este maju linky na vyrobu, a USA im to bez problemov zaplati.
   .
   ‚Romania restarting now mass production of 152mm shells (Soviet caliber) & artillery barrels to support 🇺🇦Ukraine defence.‘
   https://twitter.com/markito0171/status/1537910087997476865

  • Martin  - dňa 21. 06. 2022 o 12:02

   Klasická munícia je niečo, čo Rusi budú vedieť vyrábať masovo. Presnú, navádzanú asi nie. Lenže, odnesú si to zase len Ukrajinci.
   Otázna je skôr ruská výroba a údržba moderných zbraňových systémov. Potrebujú na to západné technológie. A tie teraz nemajú.

 3. Imrich Spisak  - dňa 20. 06. 2022 o 21:27

  Tu jasne vidno, že NATO vždy plánovalo mierové spolužitie, ale zločinná ruská fašistická diktatúra vždy plánovala dobývanie území a svoju pomätenú vojnu.

  Ale tentokrát ruskí fašistickí okupanti prebudili spiaceho obra, lebo štáty NATO sú ekonomicky 20 krát silnejšie ako zaostalá ruská surovinová ekonomika (podľa výšky HDP).

  Máme tiež 6 krát viac obyvateľov ako fašistické Rusko, a 2 krát viac územia ako má zaostalé Rusko !

  Ale aj nerastov a palív majú štáty NATO mnohokrát viac, ako ruskí fašistickí zločinci – títo ruskí masoví vrahovia tentoraz prebudili spiaceho obra !!!

  • astec  - dňa 20. 06. 2022 o 21:42

   Máme všeho mnohem více než smrdutí mužici, milý imríšku, ale hlavně máme tebe.
   To znamená trumf proti orientálnímu skřetovi. Tak jako měli frickové Schwerer Gustav, my máme těžkého imricha.
   Proto se také střední a východní Evropa nehroutí. Proti východnímu moru ji na svých ramenou drží imrich. Posíláme gratulace a obdivné pohledy.
   Vydrž, náš hrdino!

  • Imrich Spisak  - dňa 21. 06. 2022 o 07:33

   Astečku, a teba má ako svoju poslednú a hnilú nádej zase nacistický zločinec Putin a jeho banda fašistických vrahov, ktorí satansky satansky zničili stovky rusky hovoriach miest a stovky kresťanských chrámov.

   Stredná Europa, ale aj celá Europa a slobodný svet stále ekonomicky utešene rastie, a inflácia je medziročne iba 12%, čo je na postocvidovú a vojnovú dobu veľmi dobré.

   Zato vy ruskí fašisticikí vrahovia ste ekonomicky padli o vyše 20 %, infláciu máte tiež medziročne vyše 20 % -a pritom sankcie na vás naplno udrú až koncom roku.

 4. Cogitare  - dňa 20. 06. 2022 o 19:16

  Vyzerá to tak, že Rusko sa na túto agresívnu vojnu už dlhší čas pripravovalo a predzásobilo sa. Čo sa týka presnej munície, nie je to v prípade delostreleckej prípravy pred útokom také dôležité. Pred 42 rokmi som bol aktívny účastník delostreleckého cvičenia a šikovný dôstojník zarámoval a zasiahol treťou ranou na vzdialenosť cca 8 km cieľ s priemerom 3-4m. Húfnicou 122mm vz. 38, teda z 2. sv. vojny, muníciou, ktorú už „poznačil zub času“. Pri delách s vyšším kalibrom /152mm/ s dostrelom 15 – 30 km, podľa typu, v prípade kvalifikovanej obsluhy možno počítať s dostatočným účinkom pri plošnom ničení cieľov aj pri obyčajnej munícii, ktorej možno vyrobiť veľké počty v krátkom čase. Po vojne, keď bude možné zverejniť výsledky, sa stane účinnosť delostrelectva a spoľahlivosť hlavňového delostrelectva pri dlhodobej záťaži určite predmetom záujmu odbornej verejnosti. Predpokladáme podstatne vyššiu účinnosť moderných zbraní NATO, ale nedajú sa vylúčiť ani podstatné prekvapenia.

 5. Jozef z NZ  - dňa 20. 06. 2022 o 19:05

  mainstream nás masíruje ako sú Rusi pred krachom…..určite?

  • astec  - dňa 20. 06. 2022 o 21:50

   Vytváří se masivní virtuální lebensraum. Soudruzi z bismarckovi hydry a jejího slepého střeva si zkrátka nedají pokoj…jen hit Erika vystřídali chuťovkami z Eurovize…

 6. Tmmy_A  - dňa 20. 06. 2022 o 17:41

  Aha, takze tolko na margo toho ako NATO ohrozovalo chudacika Putina a ten neborak musel zautocit na Ukrajinu…
  .
  Inak, som zvedavy kolko diel uz pri tom ostrelovani znicili. Take delo ma nejaku zivotnost. Od par stoviek po par tisic nabojov. Napriklad mohutne sovietske delo Malka ma zivotnost len 450 nabojov raze 203 mm. 152 mm dela mozu mat kolko ? 1000, 2000 ? Pri tych starych srotoch mozno ani tolko nie. A to uz nimi urcite strielali dost na cviceniach.

 7. majo  - dňa 20. 06. 2022 o 16:29

  Ide o preteky v zbrojeni. Rusi maju asi este dost zasob spred 30 rokov, ked zbrojili vo velkom vsetky socialisticke krajiny.

  • Aaron  - dňa 20. 06. 2022 o 17:12

   Na zasoby z cias socializmu sa ale uz prilis spoliehat neda, kedze zivotnost delostreleckej municie je oficialne nejakych 30 rokov, potom uz spolahlivost a ucinnost naplni klesa.

   Inak clanok fajn, len by este bolo dobre spomenut, ze Rusi tej municie spotrebuju tolko, pretoze maju velmi malo navadzanej municie a musia vsadzat na kvantitu – a preto na Ukrajine vidime tolko fotiek poli prakticky „zrylovanych“ stovkami dopadov. Naproti tomu u zapadnych statov je omnoho vacsi pomer navadzanej municie.

  • Števo  - dňa 20. 06. 2022 o 18:31

   Väčšinou nepoužívajú staré sovietske rakety typu tocka, ktoré používa Ukrajina. Možno najstaršie sú z 90 rokov, resp. nejaké letecké z konca 80 tých. Čiže to nie sú sovietske zásoby, ale rakety ktoré vyrobili v poslednom desaťročí prípadne sa jedná o čerstvé zásoby.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.