23 komentárov

 1. PAMA  - dňa 09. 06. 2022 o 11:42

  Podľa mojich kolegov z moskovskej pobočky našej firmy, je vplyv vojny a sankcii na ich život nebadateľný. Tak možno sa strieľame do nohy s tými sankciami. To nie je až také prekvapujúce, keď sa zamyslíme nad energetickou politikou niektorých západoeurópskych krajín, ako napr. Nemecko (v zime takmer black-out kvoli nedostatku el. energie). Zdá sa mi že aj politici si myslia že vietor a slnko nám zabezpečia komfortný životný štýl pre široké masy ako doteraz.

 2. Kvapalna_Demokracia  - dňa 07. 06. 2022 o 23:45

  Neviem kto je ten pan, ale rola energetickeho analytika je skor krytie.. Snazil som sa, no take nezmyselne odpovede sa naozaj nedali docitat do konca.

  • volk  - dňa 08. 06. 2022 o 11:32

   Energetický analytik je na krycie meno príliš dlhé. Správne má byť
   “ ener.anal“ :-))

 3. DD  - dňa 07. 06. 2022 o 22:54

  Rozhovor s energetickým analytikom Vladimír im Štěpánom…:
  https://www.radiouniversum.cz/stepan-vladimir-d-ti-kteri-chteji-okamzite-prestat-odebirat-rusky-plyn-vubec-nevi-o-cem-mluvi/

 4. ant  - dňa 07. 06. 2022 o 20:15

  „Ak by bol LNG plyn drahší, prečo štáty, ktoré majú vysoký podiel LNG plynu už teraz, nemajú vyššie ceny za plyn, než máme my. Nehovorím o regulovaných, ale trhových cenách. Voči mnohým týmto inštitútom, obzvlášť rakúskym a nemeckým, mám v tejto oblasti veľmi rezervovaný postoj vzhľadom na ich dlhodobú úzku biznis spoluprácu s Ruskom. “ Hirman fabuluje. Ruský plyn môže byť o polovicu lacnejší (Maďari ho majú ešt viac), ke´dže sa nakupuje za ceny dohodnuté v dlhodobom kontrakte, pričom tieto nesúvisia alebo súvisia len z časti na aktuálnej trhovej cene plynu (no niektorí majú aj v dlhodobých kontraktoch cenový vzorec, ktorý v plnej miere preberá aktuálnu trhovú cenu plynu). Rakúšania preto kľudne môžu mať ruský plyn o polovicu lacnejší oproti LNG.

  • Seven Zero  - dňa 07. 06. 2022 o 22:27

   👍

 5. Seven Zero  - dňa 07. 06. 2022 o 19:26

  A este jedna poznamka – za zdravy sedliacky rozum povazuje nase jadrovu energetiku. Len akosi opomenul ze palivo do JE kupujeme tiez z ruska tak aka nezavislost?

  • Du bist was du isst  - dňa 08. 06. 2022 o 00:21

   Žiaden problém, palivo do ruských reaktorov nám dodajú Francúzi alebo Američania. Je to hračka. Je vraj oveľa jednoduchšie vyrobiť funkčné palivové kazety do VVER, ako zohnať pre Slovensko fungujúcu a príčetnú vládu bez zlodejov a diletantov 🙃

 6. Seven Zero  - dňa 07. 06. 2022 o 19:21

  Tak neviem ci je to mytus, ale ked India kupuje rusku ropu so 40 dolarovym diskontom oproti Brentu neviem ako inak to nazvat nez lacna ropa

 7. volk  - dňa 07. 06. 2022 o 19:12

  Matej a nechceli ste nám predstaviť energetického analytika? A kde je? Veď toto je nejaký nepodarený politológ!

 8. DD  - dňa 07. 06. 2022 o 18:04

  1. Pán Hirman by asi mal vedieť, že cez Ukrajinu prúdi zemný plyn z Ruska. A platia Ukrajine za transport…aj keď to môže znieť absurdne… Upozorňoval na to aj klub 500…
  2.USA podporovali počas vojny
  aj komunistického agresora Sovietsky zväz tak štedro, že zabral a spravil satelity z pomaly polky Európy… A neotočili front proti Rusku , aby zabránili jeho postupu aj keď Británia s Nemeckom na konci vojny o tom jednali… Každopádne Čechy , celé dnešné východné Nemecko, Rakúsko bola šanca obsadiť pre nimi… Ale boli tu samozrejme tie ujednania…
  3.Na čo sa sústredí medzitým Čína:
  https://www.theepochtimes.com/mkt_app/how-china-has-quietly-taken-over-an-entire-continent_4509119.html

 9. Števo  - dňa 07. 06. 2022 o 16:44

  Ak nebudeme kupovať ropu z Ruska, tak od koho? Asi od demokracii na blízkom východe. Čiže namiesto toho aby som financoval Rusku vojnu na Ukrajine budem financovať cez benzín saudskú vojnu v Jemene, ktorá je násobne brutalnejsia ako tá Ukrajinská. Navyše s bonusom podpory pre wahabistov. Super obchod, len čo je fakt. Cez dane na benzín (cca 90 centov za liter?) aj Ukrajincov a to dodávkami zbraní za ktoré neviem či zaplatili, alebo zaplatia. Malo by sa hľadať mierové riešenie nie toto šialenstvo, ktoré vytvárajú politici a blogeri typu dulebu, visingera, Hirman a im podobných.

 10. halo  - dňa 07. 06. 2022 o 11:28

  hmm, no tak ste odstrihli Rusov od SWIFTU a zaviedli tazke ekonomicke sankcie, cela EU garnitura sa sprava k Rusku arogantne a potom sa cudujete, ze sa vam vyhrazaju….Treba zmenit pristup, toto sialenstvo nenavisti nikam nevedie…a teraz mozme ukazovat prstom kto to zacal, osobne si myslim, ze Zelenskyj a hlavne jeho Azov partia…smutne je, ze na to skocila cela EU o USA/UK ani nehovoriac…

 11. Mates  - dňa 07. 06. 2022 o 10:12

  Naozaj som to chcel prečítať, ale keď hneď z úvodu začne sypať ideologické transatlantické zaklínadlá o vraždiacom Putinovi, aká bude asi analytická kvalita celého článku? Aj keby som uveril jeho emóciám, tak ma udivuje ich absencia pri uvedomení si faktu, že vraždiaceho Putina pri dodávkach LNG a ropy majú nahradiť stredoveké arabské monarchie vyvážajúce terorizmus do celého sveta, ktoré štvrtia novinárov na ambasádach. O hrôzostrašnej vojne v Jemene, ktorú mimochodom západ na čele s USA nepriamo podporuje(dodávky zbraní, lietadiel do SA, logistika, spojenectvo), ani nehovoriac. O amerických vojnách škoda reči. Učebnicové farizejstvo.

 12. Štefan  - dňa 07. 06. 2022 o 08:35

  Keď čítam analýzy indivíduí ako Hirman, Visingr, Duleba, ap. naskakujú mi opičie kiahne!

  • gotroch  - dňa 07. 06. 2022 o 15:20

   Tiez mam dojem, ze autor-optimista ma ruzove okuliare:
   .
   – Najvacsie zasoby ropy ma Venezuela. Vztahy s americanmi velmi zle, v minulosti zapojenie do pokusu o atentat na Madura, v sucasnosti nepozvanie na pan-americky samit.
   .
   – Najvacsie zasoby plynu ma v poradi Rusko a Iran. O Rusku sa bavit nemusime. Co sa Iranu tyka tak vrazda ich generala pocas navstevy Iraku plus brutalne sankcie.
   .
   Ale vsetko je v pohode, vsetko zvladame, vsetkych porazime…. Ze Venezuela, Rusko a Iran su na vedusich prieckach v zasobach/produkcii/exporte to je malickost..
   .
   https://www.reuters.com/world/americas/us-excludes-cuba-venezuela-nicaragua-americas-summit-sources-2022-06-06/

 13. gotroch  - dňa 07. 06. 2022 o 08:25

  Mam pocit ze vyjadrenia tohoto pana su silne ovplyvnene jeho zelaniami a su silno zapadocentricke. Zapad zdaleka nie je cely svet a Rusko, zda sa, ma tichu podporu nezapadneho sveta (napr. organizacia BRICS z ktorej sa Zapad casto vysmieva, sa rozrasta). Buducnost ukaze, vestecku gulu nemam ani ja ani on. Len by som bol opatrnejsi, viacere „suverenne“ tvrdenia ohladom Ruska vyslovene roznymi „odbornikmi“ sa nenaplnili (vyvoj kurzu, vyvoj prijmov z predaja energonosicov, rozpad armady do dvoch tyzdnov…).
  .
  https://www.thehindu.com/news/international/brics-group-may-soon-expand-says-china/article65467886.ece

 14. Seven Zero  - dňa 07. 06. 2022 o 08:24

  “ časť slovenskej reprezentácie, konkrétne minister hospodárstva Richard Sulík, mal nekorektný postoj voči našim európskym partnerom. Jeho argumentácia, ktorá hovorila o úplne katastrofickom scenári, nebola korektná.”

  ale vzapati:” Mikloš už krátko po vypuknutí vojny hovoril, že kompletné odstrihnutie od ruských energonosičov sa dá urobiť rýchlo a s neveľkými dodatočnými nákladmi. Bol Miklošov nápad realistický?

  Nie som hovorcom Ivana Mikloša a nebude komentovať jeho návrhy.”

  😂 z toho mi vychadza ze bud je hovorcom Sulika alebo je zalezeny Ivankovi az po apendix

  • ant  - dňa 07. 06. 2022 o 19:29

   K Hirmanovi treba pripomenúť, že bol poradcom ukrajinského premiéra Hrojsmana, možno by ho bolo treba nazývať skôr lobistom ako analytikom. Podporoval názor Mikloša na čo najskorčie sa odstrihnutie od ruských energonosučov, napriek tomu, že SK by bolo asi najviac negatívne postihnutým štátom. Odvolával sa pritom na energetickú solidaritu EÚ, čo je však chyméra (keďže je založená na princípe dobrovoľnosti), preto si na jej základe bude každý štát najprv chrániť vlastný priemysel a obyvateľstvo. Teraz to už nechce komentovať. To platí aj o výstavbe LNG terminálov. Hirman implicitne hovorí, že s dodávkami LNG nebude problém (nebudú ich blokovať pobrežné štáty) lebo LNG terminály stavajú obchodníci s plynom. Mal však dodať, že títo sú často spoluvlastnení štátom kde sa terminál stavia, alebo s ním majú podpísaný dlhodobý kontrakt. Preto si napr. iné štáty kupujú podiely v novostavaných termináloch, na základe ktorých budú dostávať alikvotnú časť plynu. To by malo urobiť aj SK.

 15. Miroslav  - dňa 07. 06. 2022 o 08:08

  Keď sa energetický analytik začne vyjadrovať o pakt Molotov-Ribbentrop, treba spozornieť. Konštatovanie, že Sovieti boli naivní a pakt bol pre nich nevýhodný, je úplne mylné. Sovieti okrem získania rozsiahleho územia na západe späť takmer v hraniciach býv. cárskeho Ruska (Vých.Poľsko, Záp.Ukrajina, Pobaltie, Besarábia, Bukovina) získalo v rámci obchodu aj viacero nemeckých priemysel.technógií a moderných vojenských zariadení. O naivite nemôže byť ani reči, čo si Stalin zapýtal, to mu Hitler za suroviny a prímerie dal.

 16. Palo Satko  - dňa 07. 06. 2022 o 08:05

  Hirman je analytik? Podla toho čo vravi je to kovany rusofob. To, že je benzin drahy je naša a europska idiocia. najskôr štanu fabriku dame zlodejom a naviažene vnutornu cenu na zlodejov na burze a potom prehlasi, že je tu nejaky mytus o lacnej rope. Keby sa štat spraval v zaujme obyvatelstva tak by sme mali naozaj z lacnej ruskej ropy lacnejši benzin. Madarsko je toho dôkazom

  • Mates  - dňa 07. 06. 2022 o 10:17

   K dokonalosti to ale dotiahli Česi s elektrickou energiou, ktorú ČEZ účtovne vyváža a predáva cez burzu v Lipsku, odkiaľ ju potom Česi kupujú 7x drahšie. Už o tom verejne hovoria aj českí top manažéri a biznismeni s energiami. To nevymyslíš :D.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.