16 komentárov

 1. Andrej  - dňa 08. 06. 2022 o 10:44

  Celé zle. Prečo akceptujme, že peniaze môžu strácať hodnotu? Štát predsa vymáha od nás dane, to musí stačiť. Tak prečo tolerovať, že nám vykráda účty ešte aj infláciou? Veď to je sprostá zlodejina. Peniaze majú fungovať ako úložisko hodnoty, nie ako lotéria, v ktorej človek nikdy nevie, čo sa stane v nasledujúcom ťahu, lebo o hodnote jeho úspor rozhodujú osoby a vo veciach, s ktorými nemá spravidla vôbec nič spoločné a ktorým ani nevidí do kariet a ich zlodejských mozgov. Keď budem chcieť hrať s peniazmi, pôjdem do stávkovej kancelárie. Ale ja nechcem lotériu, len si odložiť, čo je moje.

  Ak si dnes odložím výplatu za celý deň zbierania jahôd, tak očakávam, že hoci aj za 50 rokov bude za tie isté peniaze niekto iný pre mňa tiež zbierať celý deň. Všetko iné je sprostá zlodejina.

 2. Kvapalna_Demokracia  - dňa 06. 06. 2022 o 17:30

  Zapad zaviedol svoje protitrhove opatrenia a Rusko zas tie svoje. Vysledkom je dnesny kurz. Mna neprekvapil ani tak rubel ako to, ze sa ekonomicky este nezrutili, kedze aktualne je proti nim zavedenych viac sankcii ako na Iran, Syriu, Severnu Koreu, Venezuelu, Mjanmar a Kubu dokopy!

  Uz desatrocie pocuvam o zaostalej ruskej ekonomike, ktora je rovna tak akurat Taliansku. A aha ho, oni tam este stale funguju. Keby zaviedli take masivne sankcie proti Talianom, neviem ci by prezili par tyzdnov.

  Aj ked si mylsim, ze Rusko este bude mat problemy, zjavne je ich ekonomika omnoho rezistentnejsia ako si mnohi mysleli (pozdravujem vsetky dobre platene hlavy v think tankoch). A zjavne resistentnejsia ako ta nasa, ked uz mesiac vyplakavame nad cenami energii..

 3. volk  - dňa 06. 06. 2022 o 17:14

  Aby nedošlo k mýlke, Juraja Karpiša mám rád ešte z čias čo som čítal Hríbov týždeň a to je už poriadne dávno, lebo toho som sa nedotkol už 10 rokov! Tentoraz ale nechápem ako môže byť z takého stručného článočku, čo sa týka rubľa taký obrovský pesimista. To, že sa s článočkom maximálne ponáhľal svedčí aj to, že The Moscow Times považuje za ruský oficiálny zdroj : -))

 4. Mates  - dňa 06. 06. 2022 o 09:15

  AR, Inteligentní Rusi utekajú do zahraničia už minimálne sto rokov, ale stále si Američania nechávajú na ISS vyvážať materiál a kozmonautov ruskými raketami. Čo sa týka vašej dišputy s Palom Satkom, každý z vás má trochu pravdy. Vlastníctvo energetických nosičov výrazným spôsobom prispieva k stabilite ekonomiky a predstavuje komparatívnu výhodu. Aj Japonsko a s ním celý západný svet je absolútne závislý od energie získanej z fosílnych palív a udalosti posledných mesiacov s neutešenou perspektívou do budúcnosti to len potvrdzujú. Zároveň je určite pravda aj to, že vzdelanostná ekonomika je z pohľadu dlhodobej prosperity kľúčová, ako nám to dokázali napr. Fíni, kde učiteľ nie je profesia so spoločenskou vážnosťou a ohodnotením upratovačky.

  • AR  - dňa 06. 06. 2022 o 12:36

   1. Suroviny sa dajú zohnať z x iných zdrojov. Že sa nedostatočne využívajú naše domáce zdroje napr. zákaz frakovania v EÚ, zavretie plynových polí v Holandsku, uzavretie funkčných atómiek v Nemecku je dôsledok blbej vnútornej politiky v západnom svete (aj za prispenia ruských tajných služieb – je všeobecne známe kto napr. skryte čiastočne financoval rôzne ekologické a mierové hnutia za studenej vojny). Ale to sa dá relatívne ľahko zmeniť, nakoľko to nie je štrukturálny problém.

   2. Argumentovať ruským kozmickým programom? No nejaké dáta sú napr. tu:

   https://aerospace.csis.org/data/space-environment-total-launches-country/

   Už ich obieha aj Čina. Ja Elona Muska síce nemusím pravdou je, že Space X už Rusom dávno utiekol…

  • Mates  - dňa 06. 06. 2022 o 14:00

   1. Tu sa kardinálne mýlite. Zohnať alternatívne suroviny nie je ani lacné a často ani možné. Určite nie pre Európu a väčšinu sveta vrátane Ćíny a Indie. Celosvetové zásoby sa míňajú. Otázne je to v prípade USA, ktoré majú napr. zásoby uhlia na 200 rokov. Rozmeňte si ale na drobné, čo by ich masívne využitie znamenalo. Tejto problematike sa laickej verejnosti prijateľným spôsobom venuje napr. Václav Cílek.
   2. Argumentovať Čínou nie je príliš rozumné, keďže tá predbieha všetkých a vo všetkom. Čo sa týka SpaceX, je to síce oficiálne súkromná spoločnosť, ale má spoločný program s NASA a z bezpečnostných dôvodov môže zamestnávať iba američanov. Jej prepojenie s národnými záujmami USA je evidentné a teda implikovať tvrdenie, že obyčajná súkromná spoločnosť predbehla štátny program je minimálne neférové.

  • AR  - dňa 06. 06. 2022 o 15:42

   1. Adaptácia vždy niečo stojí o tom nie je spor. Ale to neznamená, že celý svet bude visieť na Rusoch, najmä ak sa chovajú ako sa chovajú
   2. Ja tu nerozoberám SpaceX. Ja len poukazujem na Váš argumentačný faul o tom ako Američania závisia na Rusoch v otázke kozmu. Bolo prechodné obdobie keď Američania využívali ruské rakety (a rusi si za to veľmi radi nechali zaplatiť). Ale túto páku už viac Rusi na západ nemajú…

  • Mates  - dňa 06. 06. 2022 o 18:03

   1. Reagoval som na vaše tvrdenie, že „suroviny sa dajú získavať z x zdrojov“, pričom ste spomínali aj frakovanie. V žiadnom prípade sa nedajú v požadovanom množstve získavať z x zdrojov a frakovanie je z pohľadu dnešnej enviromentálnej paradigmy absolútne neprijateľné. Obávam sa, že minimálne v Európe by to nepreliezlo cez vaše strohé konštatovanie, že všetko niečo stojí.
   2. Môj údajný argumentačný faul ste v nasledujúcej vete sám potvrdil.

 5. Štefan  - dňa 06. 06. 2022 o 08:46

  Z článku je cítiť ako Karpiša škrie, že sa to Rusko nie a nie zrútiť. Na tie jeho ideologické plky nie som zvedavý. Už som ho videl viackrat rozumovať a vidno, že sa rozhodol privyrobiť si prostitúciu na všeobecne vyvolávanej rusofóbii. To, že sa schyľuje k zrúteniu ekonomiky EÚ a USA ešte nie je téma.
  Jen houštěji Karpiši!

  • Kvapalna_Demokracia  - dňa 06. 06. 2022 o 17:36

   @Štefan: Karpisa mam rad a je naozaj dobry ekonom, ale geopolitike nerozumie tak ako Kechlibar, ktory zas rozumie inym temam 🙂

 6. Palo Satko  - dňa 06. 06. 2022 o 07:49

  Papierikova ekonomika chcipa a svet začal vyznavat realnu ekonomiku surovin a tovarov. To že niekto si dokaže natlačit eura a dolare začina byt nedôležite. Dôležite je to, čo dokažete realne predat a hlavne suroviny sa stavaju vymennou hodnotou. Rusko nas dostalo na tom, z čoho sme ho vysmievali, ked „experti“ tarali, že je to len benzinova pumpa s opitym pumparom. Nielen Rusko, ale ani ine štatu sa nehrnu predavat svoje strategicke zaujmi lacnym predajom surovin, za naše papieriky. Takže članok o ktorom sa da napisat stare slovenske: Reči sa vedu, Pan Karpiš, ale chlieb sa je.

  • AR  - dňa 06. 06. 2022 o 08:44

   Zase raz pomýlene pán Satko. Čo má v ekonomike skutočnú hodnotu nie sú suroviny (tých je dosť) ani peniaze (tých sa dá natlačiť ešte viac – v tomto bode sa nemýlite). Čo je naozaj cenné sú ľudia a to čo vedia – vezmite si ako príklad Japonsko – štát v podstate bez surovín, ktorý bol vybombardovaný do základov počas druhej svetovej vojny sa za jednu generáciu dokázal stať top svetovou ekonomikou. No a práve ľudia z Ruska (hlavne tí inteligentí) z Vášho milovaného Ruska utekajú. Pretože v Rusku na ľudí, ak nie ste členom správneho klanu zvysoka….

  • Palo Satko  - dňa 06. 06. 2022 o 10:53

   AR
   za prve:pozrite sa na Dubai alebo na Saudou kupuju čo len chcu. Ked bdu chciet tak zaplatia aj to, že anglicky premier bude hrat za Liverpool.
   Za druhe: pozrite ako je Japonsko a Japonci zadlženi.
   Za tretie pozrite sa na zadnu stranu svojho Sony: Made in Bangladesch.
   Ludi naučite, peniaze zainvestuje, ale suroviny, no tie musite mat na svojom uzemi. Aj ked budeme montovat zlate Tuaregy, bez plynu nam decka pomrznu.

  • AR  - dňa 06. 06. 2022 o 12:20

   @Pavol Satko:
   1. Chcete príklad surovinovej ekonomiky? Dám Vám jeden – pacifický štátik menom Nauru. Googlujte – inštruktívny príklad.
   2. Hej sú zadlžení a rýchlovlak a vysokorýchlostný internet majú v každej diere. V Rusku 50 km za Moskvou zase majú tak možno suchý záchod. To je ten rozdiel.
   3. Smartfón je možno vyrobený v Bangladéši. Vo fabrike na japonských robotoch, ktoré boli vymyslené a vyrobené v Japonsku.
   4. Ľudí samozrejme môžete naučiť, ale ak bude systém ako v Rusku tak ich nikto nedonúti tam aj zostať (môj anekdotický príklad z roku 2019 zo zájazdu na Elbrus, večer sme prišli na miesto ráno išiel vedúci zájazdu odovzdať úplatok na políciu, aby nás nechala na pokoji). Tie suroviny pán Satko má na svojom území kdekto – že sa momentálne ťažia v Rusku je historickým dedičstvom, ale v momente keď si pokazíte vzťahy s dodávateľmi sa dajú ťažiť kdekoľvek inde. Viete pán Satko to je totiž ono zainvestujete, o ktorom píšete.

  • Imrich Spisak  - dňa 06. 06. 2022 o 12:30

   Satko, ty to máš v hlave riadne pomiešané: Dubai alebo S. Arábia majú na svoj počet obyvateľov vysoké príjmy zo surovín resp. palív.

   Ale to celkovo neplatí v prípade v prípade ľudnatej Afriky, alebo takého Rusko má 140 miliónov ľudí, navyše sa v tej oligarchickej diktatúre sa poriadne kradne (len Putin sám ukradol naivným mužíkom údajne až 200 mld. dolárov) .

   Takže jeden Rus vyprodukuje HDP na obyvateľa len štvtrinové ako jeden Američan, Nemec alebo Japonec .

   Preto technológie a znalosti sú oveľa produktívenejšie ako primitívne suroviny z Afriky alebo aj Rusko.

   Samozrejme, najmä Európa je závislá od špinavých a neekologických ruských fosslnych palív, lebo si kedysi myslela, že vzájimným obchodom si zaviaže Rusko .

   Ale výsledkom ze zločinný ruský fašizmus a ruská vojna. Preto dovoz palív z Ruska sa bude postupne minimalizovať, dovezieme ich z iných krajín, a navyše sa zavádzajú moderné technológie, ktoré dajú prácu a peniaze našim ľuďom, nie ruskej fašistickej soldateske.

 7. Imrich Spisak  - dňa 06. 06. 2022 o 07:28

  Inými slovami, oficiálny je rubeľ držaný umelo ako kedysi za dávno skrachovaného Sovietskeho Ruska, a nie je to voľne obchodovateĺná mena – takže ruskí mužíci si za neho nemôžu kúpiť skoro nič…

  Aká je reálna cena toaletného rubľa, to hovoria správy z fašistickej Moskvy, že na čierno sa za jediný dolár alebo euro dáva až 300 bezcenných rubľov.

  Toto je fašistická ruská tyrania, ruská bieda v priamom prenose, ktorá je dôslejdkom najmä ruskej dobyvačnej vojny… A pritom sankcie sa začnú v reálnom reálnom prejavovať vo fašistickom Rusku najmä teraz v lete.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.