17 komentárov

 1. Obivan  - dňa 29. 06. 2022 o 15:24

  Ľ. Žák má literárny talent v písaný o utrpení. Niektoré jeho články ani nedokážem prečítať, je to majster vzbudzovania ťažkých negatívnych emócií.
  Jedna veta ma zaujala. „Chcem poukázať na ten neuveriteľný spôsob riešenia problému chudoby ukrajinských rodín, ktorý sa deje na území Ukrajiny už desaťročia a ktorý evidentne nevyvoláva reakcie nevôle a protesty na strane západnej európskej spoločnosti.“ – autor ním myslí surogátne materstvo.
  Problém Ukrajiny vidím inde. Ukrajina si nesie dedičstvo Sovietskeho Zväzu, kde materiálny blahobyt bol postavený nad ľudským životom. Vedomie, že život nesie hodnotu sám osebe a jeho hodnota sa nedovíja od materiálneho dostatku v myslení sovietskeho človeka chýba. Väčšia tragédia ako byť chudobný je obetovať svoju ľudskú dôstojnosť za kúsok blahobytu. Tu sa musí odohrať zápas. Vrátiť životu jeho hodnotu, krásu a potenciál aj keď sa žije v chudobe.
  Schopnosť časti západu zneužiť nezdravú túžbu človeka po blahobyte nemožno považovať za problém Ukrajiny.

 2. OM-NGB  - dňa 03. 06. 2022 o 07:57

  Väčšina Ukrajinských žien, ktoré stretávam má problémy s tým kde si sadnúť na kafíčko, kde spraviť nechty a že svoje veľké SUV musia zmestiť na jedno miesto v podzemnej garáži nejakého obchodného centra.

 3. Tmmy_A  - dňa 02. 06. 2022 o 22:07

  Aspon tie ukrajinske zeny v EU nevrazdia ako ich vrazdia Rusi na Ukrajine.

 4. majo  - dňa 02. 06. 2022 o 14:45

  To ze slovenske zeny sa podobne citia v Rakusku, kde robia to iste ako ukrajinky a rovnako nadradene sa k nim sprava vacsina rakuskych rodin.
  Co povedat o ukrajinskych muzoch, z ktorych len ti z via ako 3 detmi plus omnoho viac zbohatlikov uteka z Ukrajiny, aby nemuseli ist bojovat. Ako povedal texasky guverner, bojuju v zastupnej vojne Usa Rusko, a nemusia tsm posielat americkych muzov. A toto cele spackal Zelensky, ktory je podla Panama papers 100 krat bohatsi ako Fico. Kto mu posiela peniaze na tajne ucty, asi americani, kto iny?

  • astec  - dňa 12. 06. 2022 o 19:33

   Přesně vystihlé. Kdo si zastával našich žen a bojoval za jejich práva a spravedlivý platy? Moje dělala zdravotní sestru ve slovenském starobinci necelé dvě dekády zpět, pacošů včetně alkáčů a dementních přes padesát, jedna na to celý oddělení. Plat 350 v čistym. Když by šla do rajchu vytírat prdel pár senilům, tak by za to měla za měsíc několikanásobek. Dodneška jsem nečet článek, kterej by si poukazoval na slouhovskou práci a ponížení našich lidí na západě.

  • Olivia  - dňa 13. 06. 2022 o 16:50

   Tiez sa mi zda , ze touto situaciou prechadzali a este aj prechadzaju aj mnohe slovenske, ceske , polske zeny, tak si to pamatam z 90tych rokov a trochu to trva doteraz, mlade dievcata aupair, aby si zarobili na skolu, mnoho dalsich opatruju seniorov , nezda sa mi ze by na tom boli ukrajinske zeny nejak vyrazne inak pred vojnou ako zeny z ostatnych statov vychodneho bloku. Naviac neviem preco je to len o zenach. Kolko ukrajincov pracovalo aj napriek vysokoskolskemu vzdelaniu v robotnickych profesiach aby zarobili. Neviem preco je ten clanok tak zamerany len na zeny , ja v tom rozdiel nevidim. Pokial ide o surogatne materstvo, nemyslim, ze to az tak suvisi s chudobou, skor s zivotnymi hodnotami a sposobom zivota.

  • ribka  - dňa 13. 06. 2022 o 22:49

   4OLi -autor je konzervatívec- myslím, že preňho je hlavné práve to surogátne materstvo -jeho neľudskosť a zverskosť. Bolo by ale politicky nekorektné, napísať, že ukrajinské ženy sú zvery, keď si tak zarábajú – tak ich musel najprv zabaliť do tej počiatočnej vaty. Druhý jeho bodák patrí zvrhlosti SR a EU, že vedome to tam nielen tolerujú/podporujú, ale TAKUTO Ukrajinu nám dávajú za vzor „demokracie“ !!! a nútia nás zachraňovať a posilňovať ju

 5. Miroslav  - dňa 02. 06. 2022 o 13:04

  Pán profesor, veľká úcta za citlivé opísanie „kyjevského“ syndrómu a poďakovanie za Váš článok. Vás by mali pravidelne pozývať do RTVS na debatu o Ukrajine, a nie hocijakých 25ročných „politológov a analytikov“.

 6. Pavol Kmec  - dňa 02. 06. 2022 o 11:56

  Tento článok by si malo pozorne prečítať čo najviac ľudí.

  • ribka  - dňa 12. 06. 2022 o 14:59

   tento článok by každý z nás mal poslať čo najviac ľuďom i politikom

 7. PSx  - dňa 02. 06. 2022 o 10:18

  Výborný článok, pán profesor. Prosba pre redakciu – bolo by aj vhodné ho odomkúť…

  Inak viaceré rozmery tejto biedy sa dotýkajú aj ukrajinských žien utekajúcich pred vojnovým konfliktom.
  Nemyslím tie, čo zneužívajú systém – v Bratislave nie je problém na ne natrafiť, ale tie skutočne ubiedené, ktoré sa ani ako utečenkyne nedokážu z biedy vymaniť. A práve na tieto a ich deti natrafíte (osobne sa s tým stretám) všade tam, kde ide o realizovanie základnej pomoci cez charitu a mimovládky.

  • Milada  - dňa 02. 06. 2022 o 10:35

   Výborný postreh s tým odomknutím. Niektoré články by naozaj mali byť dostupné pre čo najširšie čitateľské publikum. Popri článkoch Palka, Danišku, Števkova (aspoň tých najaktuálnejších a najkľúčovejších), toto je tiež jeden z takýchto.

  • Peter54  - dňa 02. 06. 2022 o 15:21

   Pripájam sa k prosbe redakcii Štandardu aby tento dôležitý článok odomkla.

 8. Milada  - dňa 02. 06. 2022 o 09:58

  Absolútne trefné, príhodné a hlavne -nanešťastie a bohužiaľ- hlavne nesmierne, ale nesmierne smutné. Bez hrče v hrdle a sĺz v očiach to človek neprečíta.

  Akurátže tie otázky v závere je najvhodnejšie adresovať hlavne ukrajinským politikom. V ich rukách je osud ukrajinských žien, detí, starých ľudí a mužov.

  • Juraj  - dňa 03. 06. 2022 o 09:34

   Ja myslim že aj ruskym; hlavne Putinovi.

  • Milada  - dňa 03. 06. 2022 o 12:01

   No neviem, Juraj, ale tým, kto doteraz riadil a spravoval Ukrajinu a vytváral tamojším ľuďom podmienky pre život v nej, bola ukrajinská politická elita. Ju by som brala na zodpovednosť za masový exodus ukrajinských občanov do zahraničia. Putin nie je zodpovedný za to, že na Ukrajine ľudia nemohli nájsť prácu, ktorá by im poskytla prostriedky na živobytie a nemuseli si ju hľadať v zahraničí. Rozumieme sa teraz už, o čom bol záver môjho komentára? (Pretože sa mi zdá, že ste ho nejako nepochopili.)

  • Helena Marková  - dňa 06. 06. 2022 o 13:06

   Smutné čítanie. Konečne sa niekto zmieňuje aj o zodpovednosti ukrajinských politikov za stav ich štátu.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.