7 komentárov

 1. okoloiduci  - dňa 28. 05. 2022 o 13:38

  Cim su dane tuzby ludi ? Preco si zvolili cosi konkretne, ze chcu najst ?

  Casom sa to samozrejme meni. A urcite sa to meni aj preto, ze casom cloveku ubudaju sily a aj si zacne uvedomovat, ze na realizaciu pripadnych planov v pozemskom zivote ma uz menej casu.

  Preto je mozno uplne prirodzene, ak sa istych tuzob vzda. A nahradi ich inymi.

  Ale je velmi otazne, ci k niecomu takemu moze dospiet velmi mlady clovek a ci vobec je spravne, aby k tomu dospel prilis skoro.

 2. Milada  - dňa 28. 05. 2022 o 13:10

  Kľúčová pasáž dnešnej doby: Mier, ktorý pozná väčšina z nás, je iba zastavenie nepriateľstva, prímerie, medzivládie, prestávka, vydýchnutie si a je negatívny. Mier srdca je pozitívny a neporaziteľný, nevyžaduje žiadne podmienky, nevyžaduje žiadnu ochranu. (…) Konáme neustály pokrok, ale je to pokrok, ktorý vedie na operačný stôl, k chudobincu, k blázincu, k zákopom. Oznamujeme objav novej liečby, ale mlčíme o nových chorobách, ktoré sme vytvorili. Porážka nášho suseda nám neposkytne mier (…). Človek nezačne žiť po porazení svojho nepriateľa, ani nezíska zdravie pomocou nekonečnej liečby. (…) Počujem ľudí, ako hovoria o mieri, a ich tváre sú plné hnevu, nenávisti, pohŕdania alebo opovrhovania, sú plné pýchy a arogancie. (…) Viem, aká je liečba: je to vzdať sa, pustiť sa, kapitulovať, takže naše malé srdcia môžu biť v jednote s veľkým srdcom sveta. Na ceste som porazil všetkých svojich nepriateľov jedného po druhom, ale najväčšieho nepriateľa zo všetkých som dokonca ani nepoznal – seba.“

  • okoloiduci  - dňa 28. 05. 2022 o 13:15

   Mier sa neda dosiahnut, ak ludia maju v srdciach nenavist.

   Zakladom pre mier by mala byt najskor eliminacia tej nenavisti. Ta je zdrojom konfliktov, ktore mozu vyustit aj do vojny – vojna je ich ovocim.

   Teraz mozeme pozorovat ovocie…

  • máj  - dňa 28. 05. 2022 o 17:44

   👍

 3. okoloiduci  - dňa 28. 05. 2022 o 12:32

  Pekny vyber. Je to inspirujuce a moze to niektorym ludom vliat nadej a optimizmus.

  Mne tento vyber myslienok pripomenul aj jedno tvrdenie Richarda Rohra nizsie z knihy: „Božský tanec“

  „Změnili jsme víru na právo na jistotu, když nám ve skutečnosti trojiční tajemství našeptává pravý opak: Máme žít v nádherné, hrozné pokoře před realitou. V tomto prostoru nám Bůh dává pátravého ducha, touhu po porozumění; zdá se mi, že je to pouze toto neustálé úsilí o porozumění, co formuje milosrdné lidi – a moudré lidi.“

  https://www.martinus.sk/?uItem=314143

 4. okoloiduci  - dňa 28. 05. 2022 o 12:28

  „Odyseus spoznal, že život, ktorý túži nájsť hľadané, ktorý chce zničiť svojich nepriateľov, dosiahnuť „pozemský“ raj, „známe meno“ a osobnú nesmrteľnosť, je život neľudský. Odyseus túži nájsť nehľadané. “

  V istom momente sa to moze stat kazdemu cloveku. A zatuzi najst Boha. Ale vtedy uz nie takeho, akeho si clovek predstavoval ale uplne ineho, ake boli jeho predstavy o Nom.

 5. okoloiduci  - dňa 28. 05. 2022 o 12:18

  Európa ako nenájdenie hľadaného a súčasne nájdenie nehľadaného. Zlyhanie a zblúdenie ako tajomná šifra odhaľujúca, že nájsť nehľadané a zažiť zlyhanie či odmietnutie môže priniesť do života niečo úplne nové, nečakané a dokonca zmysluplnejšie.

  Toto je aj moja osobna skusenost.

  A mam dojem, ze o niecom takomto hovoria aj evanjelia.

  Je to teda mozno aj osud celeho ludstva.

  Az na to, ze nie kazdy je „pozehnany“ tym, ze najde nieco, co nehladal a zaroven si uvedomi, ze je to zmysluplnejsie ako to, co povodne hladal.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.