18 komentárov

 1. okoloiduci  - dňa 23. 05. 2022 o 08:12

  „Človek je unikátnou jednotou duše a tela. My sme naše telo. Nie sme len duša, ktorá je v tele.“

  A po smrti, ked tu zanecha svoje telo, sa stane cim ? Telo urcite ovplyvnuje dusu a naopak. Ale nasou podstatou je duch a dusa. Po fyzickej smrti dostaneme ine telo.

  „Duch oživuje, telo nič neosoží!“

 2. martinh  - dňa 22. 05. 2022 o 21:27

  Vďaka za výborný rozhovor

 3. Liptak  - dňa 22. 05. 2022 o 20:23

  Krásny rozhovor, ďakujem.
  Ešte sa chcem opýtať, prečo keď sa hlava necíti komfortne s telom ktoré ju živí, nelieči sa táto hlava.

 4. Pioneer  - dňa 22. 05. 2022 o 16:42

  Napríklad Ježiš. Pohlavie: muž. Rod: Dávidov.

 5. Martin  - dňa 22. 05. 2022 o 09:46

  Mengistu: Nanestastie sme uz tak daleko, ze nos aj usi sa odstranuju len preto, ze to pacient tak chce (nasledujuci link nie je pre ludi s citlivejsimi zaludkami)

  https://www.tribuneindia.com/news/trending/brazil-man-known-as-human-satan-has-his-ears-removed-to-celebrate-the-end-of-covid-face-mask-rules-386292

  • Mengistu  - dňa 22. 05. 2022 o 09:53

   hej….takže human satan robí to isté ako transgenderi, len s inými orgánmi

 6. Peto  - dňa 22. 05. 2022 o 08:56

  Cela argumentacia lezi na tomto predpoklade „A byť mužom a ženou je dôležitou súčasťou toho, kto sme. “

  Chyba ale zdovodnenie, ze preco toto plati a preco zrovna pohlavie je sucast zakladnej identity… Ked sa dieta narodi slepe, tak je slepota dolezitou sucastou toho, kto to dieta je? Asi nie a je uplne legitimne, ak sa to da, to zmenit operaciou. Alebo aby som nepisal o niecom, co je evidentna choroba – ked ma niekto velky nos a chce si ho dat zmensit? Mohli by sme povedat, ze klucom ku stastiu je prijat velky nos, ale legitimna cesta je aj si zabezpecit nos podla svojich predstav. Byt velkonosaty teda asi nie je sucast zakladnej identity.

  Preco teda zrovna pohlavie? Nehovorim, ze nie je, ale nie je jasne, ze preco by to tak mal byt. Len kvoli aktualnym technologickym obmedzeniam?

  • [email protected]  - dňa 22. 05. 2022 o 09:12

   Neviem či pocit veľkosti nosa možno porovnávať s pocitom istého ( dokonca niekedy striedajúceho sa) pohlavia. Veľkosť nosa nás nedefinuje, ale pohlavie áno. Pohlavie ( jedno z dvoch) je niečo čo nás definuje podobne ako nás definuje že sme ľudia (človek) a nie pes. Ak sa niekto cíti ako pes, asi vy mu nik nenavrhol aby si dal transplantovať chvost a spal v koterci alebo búde. Ak sa niekto cíti ako Napoleón, tiež ho nebudeme podporovať v plánoch na politickú a vojenskú kariéru v trojrohom (?) klobúku. Ale ak má žena malé prsia, alebo veľký nos, po úprave sa môže cítiť lepšie, ale nijako to nezmení to, kým je. Moja odpoveď je laická, opiera sa len o “ sedliacky rozum”. Bez snahy poučovať.

  • Mengistu  - dňa 22. 05. 2022 o 09:21

   XX alebo XY máš zakódované v každej bunke tela. Je to myslim spomenute aj v texte – môžeme zmrzačiť telo odstránením prvotných a druhotných pohlavných znakov, ale spomenutú jednoznačnosť zakódovanú v každej bunke to neodstráni. Pri plastickej operácii nosa neodstraňuješ celý nos, len ho robiš subjektívne krajším. Nepočul som ešte o tom, že by sa robili operácie na úplné odstránenie nosa len z dôvodu, že pacient to tak chce. Ani Ti chirurgicky neodstránia nohu z dôvodu, že ty sa cítiš byť jednonohým. Takže celé je to tak ako píšeš, len naopak :-). Pri liečení slepoty sa lieči problém, choroba, nie niečo čo je jednoznačne geneticky dane. Keď niekto vidí, nik príčetný ho neoslepí len z dôvodu, že si dotyčný myslí, že by mu bolo lepšie byť slepým

  • Peto  - dňa 22. 05. 2022 o 09:32

   Mudro pisete. Chyba nam transdruhove hnutie, co bude bojovat za prava transdruhovych zivocichov. Len preto, ze moji rodicia boli ludia, tak mi je odnate pravo mocit na verejnych priestoroch ako susedov pes! 😉

   PS: Rozumne ste dali extrem z opacnej strany. Niekde sa hranica musi nakreslit, otazka je, ze kde a preco. Rozumiem, ze pohlavie nie je osobna zalezitost a viazu sa neho spolocenske zvyky ako separovane WC, sprchy, clenenie sutazi a pod. Toto je ale malo na zdovodnenie tejto hranice.
   PS2: Ja som konzervativny clovek – cize som OK s tym zbytocne nemenit veci, ktorym nerozumieme. Ale ked uz sa niekto pusta do filozofickej argumentacie, tak nech to dotiahne do konca.

  • Peto  - dňa 22. 05. 2022 o 09:43

   @Mengistu Aj XXY ma clovek zakodovany a cez to vsetko sa to povazuje za poruchu a „liecia“ sa nasledky. Bude to asi v niecom inom.
   Ale nechcem tu spamovat – viem bez tejto vedomosti zit, osobne nepoznam ziadneho transsexuala.

  • Mengistu  - dňa 22. 05. 2022 o 09:50

   Peto – ano, existuje genetická choroba prejavujúca sa XXY a ako taká sa lieči – ako genetická choroba, abnormalita. Prejavuje sa rôznymi negatívnymi zdravotnými účinkami, preto sa lieči – ale nedá sa vyliečiť. Naproti tomu, na XX či XY nie je nič abnormálne. Abnormalitou je problém psyche akceptovať realitu vlastnej existencie.

  • Knieža Myškin  - dňa 22. 05. 2022 o 10:16

   mimochodom dolezitost pohlavia zistil uz taky Freud 🙂

   ale teraz vazne, su vlastnosti podstatne a vedlajsie (neovladam presnu terminologiu filozofov)
   to ze je niekto muz alebo zena je zakodovane priamo v DNA ci maju chromozom XX alebo XY
   zatal co byt slepy je v podstate porucha choroby alebo nazvi si to ako uz chces

   prave zamienanie podstatnych a vedlajsich vlastnosti je typicke pre neomarxistov a ich argumentaciu
   upozornujem na to vseobecne, neber si to osobne
   je velmi dolezite toto rozlisovat ak chceme presne argumentovat

   M Luteran krasne argumentuje a vysvetluje o co tu ide

  • Riso  - dňa 22. 05. 2022 o 10:45

   Je to dobrá otázka. Myslím že pohlavie je niečo čo nevstupuje len do vzťahu k sebe samému ale aj k Bohu a druhým ľuďom. Ilustrovať sa to dá na vzťahu rodičov k deťom kde otec vyjadruje viac pravdu a spravodlivosť a matka vyjadruje viac láskavosť a milosrdenstvo. Navzájom si sú teda rodičia opačného pohlavia pri výchove komplementárny. Takisto manželka potrebuje oporu od muža a manžel potrebuje láskavosť ženy. Súčasťou základnej identity je teda pohlavie, práve preto že sa ako ľudia navzájom potrebujeme, sme navzájom komplementárny, dopĺňame sa. Ak sa ale človek zahľadí do seba, potom pre neho už nie je podstatné čím má byť pre iných. Samozrejme zahľadenie do seba môže byť aj následkom zranenia, nemusí ísť len o úmysel.

  • Milada  - dňa 22. 05. 2022 o 12:00

   To Peto 22.5. at 8:56
   Citujem Vás: „Cela argumentacia lezi na tomto predpoklade „A byť mužom a ženou je dôležitou súčasťou toho, kto sme. “ Chyba ale zdovodnenie, ze preco toto plati a preco zrovna pohlavie je sucast zakladnej identity… “
   Nuž možno preto, lebo je to základný predpoklad pre zachovanie ľudského druhu. Totiž iba muž (samec) a žena (samica), ako dve a jediné navzájom sa doplňujúce bytosti, môžu splodiť dieťa a zabezpečiť zachovanie ľudského druhu. A zachovanie ľudského druhu -keď sme sa tu na Zemi už nejako vyskytli- je jedným z najdôležitejších cieľov väčšej či menšej skupiny a tiež človeka ako indivídua. Zároveň je to napĺňanie predstáv a priania Boha, ktorý nás z lásky vyviedol z nebytia k bytiu, aby tu boli bytosti podobné Jemu a prežívali šťastie, ktoré prežíva On. Prosto Boh si svoju blaženosť, zo svojej podstaty nekonečne dobrotivej bytosti, nenechal pre seba, ale mal potrebu ju s kýmsi zdieľať. A Jeho predstavu môže naplniť iba muž a žena.

 7. Jean Baptiste  - dňa 22. 05. 2022 o 08:48

  Vynikajúce!

 8. antonia  - dňa 22. 05. 2022 o 08:13

  vdaka

 9. Martin  - dňa 22. 05. 2022 o 08:00

  Skvele 👍🏻

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.