26 komentárov

 1. Joe Suly  - dňa 12. 05. 2022 o 08:43

  Platim cely zivot nemale dane, pretoze by bez toho vraj nic nefungovalo. Tak naco to cele financujeme, ked nakoniec mame este aj sami bojovat? Kde su tie miliardy do armady? Naco mame tolko vojakov a policajtov? Pochybujem, ze by tento stat dokazal mi dat do ruky aspon zbran a na hlavu prilbu. Na front by som isiel vlastnym autom asi, to by som si za vlastne natankoval so spotrebnou danou. Lebo bez dane by sme nemali armadu a kto by nas potom ochranil? To akoze za tento bordel mam bojovat a zomriet?

 2. DD  - dňa 11. 05. 2022 o 21:21

  Pre Ukrajinu sa vzdávame suverenity, pre Eú a USA sa vzdávame suverenity, vzdáme sa suverenity aj pre WHO..? Kto bude na poli politiky bojovať za Slovensko…?:
  https://m.youtube.com/watch?v=4cdJ92LkBRY
  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2022-000921_EN.html

 3. gotroch  - dňa 11. 05. 2022 o 13:43

  @Milada: Nase nazory su blizke. Zabijanie je ta najhorsia vec a osobitne krestania by si toho mali byt vedomi. Stoji za to, aby sa vymenilo (zabijanie) napr. za cudziu spravu alebo cudziu rec? Pokial moji blizky budu nazive a mozem s nimi prezit cely zivot hoci – dajme tomu – chudobnejsie, zabijanie za to naozaj asi nestoji. Ine je ked je vojna vedena za ucelom vyhladenia alebo zotrocenia ako ju robil Hitler voci Zidom alebo Slovanom (1941), ine je ked je vojna robena za ucelom imperializmu, ale obyvatelstvo necha pokoji (1968, ulupenie Krymu) popripade dovoli odist. Pisem „osobitne krestania“ preto, lebo krestania nevidia definitivu tu na Zemi. Co na tom, ze ma bude 40 rokov kym dozijem bude spravovat niekto iny, co na tom, ze sa budem ucit cudziu rec? Som predsa krestan, riadim sa heslom „Zivot je most, prejdi cezen ale dom si na nom nestavaj“ (udajny Jezisov vyrok ). Ak verim, ze jestvuje zivot po smrti, ovela drastickejsi dopad/ohrozenie predstavuje moralne zlo sposobene zabijanim.

  • Milada  - dňa 12. 05. 2022 o 07:26

   To gotroch 11.5. at 13:43
   Nemám k tomu čo dodať: vidím to úplne rovnako ako Vy. Vďaka za doplnenie a prenesenie témy aj na úroveň kresťanstva. Mne to vychádza -okrem iných- aj na tejto úrovni rovnako ako Vám. Najvyšší nás stvoril v prvom rade preto, aby sme poznali Jeho, Jeho ctili a milovali, spoznali Jeho vykupiteľské dielo a bolo nám príkladom v našom živote. Toto všetko sa dá robiť, iba ak žijeme. Neboli sme stvorení na to, aby sme konflikty eskalovali a došli tak ďaleko, že sa vyhubíme. Áno, ideál je žiť v slobode, aj vonkajšej, fyzickej, ale predsa len, ak tá chýba, človek vnútorne v slobode žiť môže. Aj tak si myslím, že Rus sa nechystá na žiadne zotročovanie ovládnutých krajín a vykynoženie ich obyvateľov; dôkazov je dnes viac než dosť. Ale to budeme niektorým vysvetľovať ťažko. Hlavne tým, čo majú krv v očiach… Prajem pekný deň.

 4. AntonV  - dňa 11. 05. 2022 o 12:24

  Hlúpo položená, bezobsažná otázka. Zmysel by nadobudla, keby ju autori konkretizovali. Bojovať za Slovensko ako obraz boja proti lúze v Nitre na 1.mája a ešte nebezpečnejšej lúze, ktorá tam nebola ,ale schvaľuje tento stav volebnou preferenciou odporných, zlých ľudí.

  Keby toto bolo súčasťou otázky, či by som bol ochotný bojovať za Slovensko, rozumej so zbraňou v ruke, odpoviem ÁNO.

  • Helena Marková  - dňa 11. 05. 2022 o 12:50

   Vy ale hovoríte o občianskej vojne. Takže aj v tomto máte zmätok – čo je vojna a čo je občianska vojna. Občianska vojna je najhoršia vojna.

 5. Crescendo  - dňa 11. 05. 2022 o 08:05

  A čo je veľký hnus, grc a ničenie národného povedomia a národných hodnôt?!?
  Pozvať a postaviť Geissena do parlamentu za rečnícky pult.
  Deťom sa ukáže, že za peniaze si môžeš kúpiť všetko, takmer.
  Sulik a Kollár to robia cielene. A Matovič sa proti tomu ani neohradil, lebo potrebuje Kollára, aby mohol dokonať svoje kšefty. Toľko eurofondov, čo pritecie, je najväčšie afrodiziakum tejto vlády. Takže prečo by mala ísť mládež bojovať za svoju vlasť ?
  Liberál nikdy nebude bojovať za svoju vlasť, lebo v prvom rade ma rád len seba. Vlasť využije len ako idol konzervatívcov na dosiahnutie svojich individuálnych cieľov. A là bolsevici. Vid Lenin, Stalin, Gottwald, Brežnev , Mečiar, Fico , Sulik, Kollár , Šimečka, Kiska, Heger, Matovič atď. Mohli by sme ich tu menovať až do nevidím.
  Kto zo súčasných slovenských politikov by mohol zdvihnúť vlajku konzrvatívcov a hrdo ju niesť do boja za hodnoty, ktoré symbolizuje?

 6. Crescendo  - dňa 11. 05. 2022 o 07:53

  A koľko je tu skutočne pravicových konzervatívnych strán ? Aká je ich šanca, keď liberálny hlavný prúd v médiách ovládaný liberálmi si presadzuje svoje? Viď naša liberálna prezidentka ako produkt liberálnych masmédií. Ja som fakt o tej žene nič nepočul až počas kampane, keď odstúpil Mistrík. Ináč o ňom tiež nie. “Králiky vytiahnuté z klobúka”. Otázkou je KÝM? Kto drží nitky politiky v SR dnes?
  Neobhajujem tiež boľševických potomkov ako Mečiar či Fico. To sú rovno agenti Moskvy svojim konaním, ktorí práve pod falošným pláštikom nacionalizmu vybudovali svoje impérium a elektorát postavený na boľševickej nenávisti a závisti schopným ľudom. Paraziti, čo chcú žiť na úkor iných.
  Tu žiadna vláda neurobila nič pre svoj národ, len pre seba a pre svojich ľudí.
  Kým sa nezmení systém volieb ( Mečiar je pôvodcom dnešného ), tak nie je nádej na zmenu systému politiky.
  A kým sa nezačne v hlavných médiách rozširovať konzervatizmus a jeho myšlienky a hodnoty, tiež nič. A ukázať ich výhody.

 7. Tmmy_A  - dňa 11. 05. 2022 o 00:31

  Houby liberalizmus. Ja som konzervativec a na tento stat kaslem. Nechcel som jeho vznik, a nik sa ma nepytal ci si to zelam. 30 rokov ma okrada a zdiera, vlady vsetko pchaju do BA.
  .
  Tak nech si bojuju ti co v 1992 vrestali na namestiach, ze chcu zvrchovane Slovensko, resp. ti v BA, ktori vyzieraju zbytok krajiny. Ja mam tento stat na haku. Nech si ho obsadi kto chce. Ak to bude Putin, odidem prec, ak Orban ci nejaky iny exot, tak snad sa tu bude dat nejako prezit. A mozno aj lepsie ako za vlad z BA.

  • Crescendo  - dňa 11. 05. 2022 o 08:09

   A prečo si tu zostal, keď je tu všetko zlé a nikto ťa nevyslyšal? Prečo si teda neodišiel do inej zasľúbenej krajiny?

  • Tmmy_A  - dňa 11. 05. 2022 o 09:53

   Lebo mam rad KE.

  • Helena Marková  - dňa 11. 05. 2022 o 12:52

   Predtým vlády pchali všetko do Prahy, asi ste zabudli. Ešte aj na pražské metro ste prispievali povinne 1 korunou z výplaty, iba ste to tam nemali vyznačené. A bolo to tak či ste chceli alebo nechceli.

  • Tmmy_A  - dňa 11. 05. 2022 o 22:52

   Praha je aspon vystavne mesto, na rozdiel od BA. A za vlady Prahy aj vychod sa rozvijal.

 8. Du bist was du isst  - dňa 10. 05. 2022 o 22:15

  @Rafa, Vecny, Milada aj gotroch: zaujímavé myšlienky, ľudia, ďakujem.
  Ja by som neobviňoval zo všetkého iba liberalizmus. Rozhodne nemienim obviňovať moju vlasť za to, že ľudia nevidia zmysel za ňu bojovať. Čo sa mňa týka, moje znechutenie politikou a jej predstaviteľmi (bez ohľadu na to, či ide o liberálov, konzervatívcov, nacionalistov, či eurohujerov) dosiahlo úroveň, keď si vravím – do pekla s tým všetkým, toto už fakt nemá význam, vyberať si z 15 citrónov ten najsladší… Výsledky sú pre nás občanov čoraz katastrofálnejšie. Chcem zmenu volebného systému, nechcem 150 panákov v parlamente, ktorí prestanú reprezentovať občanov hneď v deň zloženia sľubu a iba stláčajú gombíky podľa rozkazu svojho šéfinka. Chcem mať možnosť odvolať podvodníkov, ktorí jedno voličom sľúbia a niečo úplne iné opakovane urobia. Chcem jedného poslanca za každý okres, ktorý sa naozaj bude zodpovedať občanom. A potom možno ľudí, ktorí toto budú chcieť brániť, pribudne.

  • Pali  - dňa 10. 05. 2022 o 23:12

   Jednotka s *

  • Crescendo  - dňa 11. 05. 2022 o 08:14

   To všetko môžeš vždy v deň volieb. A potom až v ďalších. Systém sa dá nastaviť vždy. A vždy si ho nastavuje ten, čo je zvolený 🤓

  • Du bist was du isst  - dňa 11. 05. 2022 o 11:16

   Presne tak, Crescendo, systém sa dá nastaviť vždy. Ale keďže bol ten systém dokonale nastavený už za Mečiara, nebolo potrebné naň viac ani siahnuť… Tak si to myslel? 🙃

 9. Rafa  - dňa 10. 05. 2022 o 14:53

  V súčasnosti prežívame emócie „boja“ a žijeme „vojny“. Preto čokoľvek, čo napíšeme v článku, alebo komentári, bude „bojovníkmi“ pravdepodobne pochopené ako „za“ alebo „proti“. Dialóg a pokojné počúvanie s porozumením v snahe vzájomne sa myšlienkovo obohatiť, akoby sme od Nežnej revolúcie úplne zabudli. Pokiaľ sa sa znovu nebudeme snažiť diskutovať a viesť dialóg, o slobode a demokracii môžme hovoriť celé dni, ale žiť ju nebudeme.

  K téme článku pridám link na Friedmanovu provokatívnu (k premýšľaniu) prezentáciu o nacionalizme, liberalizme, práve na sebaurčenie, demokracii. 15+15 minút, ktoré stoja za vypočutie s porozumením. „… to try again, to try again, to try again.“

  https://www.youtube.com/watch?v=eovIYNFopgw

 10. Vecny  - dňa 10. 05. 2022 o 14:48

  Fakt: v roku 2017 to bolo 56% mužov. Dnes je to 33%. Ako toto chce autor vysvetliť liberalizmom?
  Príčina je inde. Po ostatných voľbách sme zistili, že korupciu nahradila iná korupcia, a ktomu diletantizmus, totálna politizácia, centralizácia, elitárstvo. Štát už patrí malým do seba uzavretým skupinkám, ktoré idú jedna po krku druhej. Potreby ľudí v krajoch sú pre nich nezaujímavé. Rozhodnutia sa robia s typickou aroganciou vyslovene proti ich vôli, iba na povely zo zahraničia. Toto nie je náš štát. A ak sa niečo nezmení v systéme, tak aj dopadne.

  • Milada  - dňa 10. 05. 2022 o 15:51

   To Vecny… Však tento stav tu máme už teraz a (dlhodobo, priam od rozpadu ČSSR) to nám vládnu Slováci: vyľudnené regióny, hladové doliny na východe, juhu, v zapadákovoch, na druhej strane rozvinuté západné Slovensko… Neobávam sa, že pod správou iného národa by to bolo horšie, ako to je teraz.

  • Oskar  - dňa 10. 05. 2022 o 17:30

   A kde žiješ inak?

 11. gotroch  - dňa 10. 05. 2022 o 14:09

  Clanok od zaciatku predpoklada, ze branit svoju vlast (= zabijat ludi (!), ktori su nepriatelmi ) je dobre (milujte svojich nepriatelov) a uz len argumentuje tymto smerom. Podla mna nejestvuje (v krestanstve) moralna povinnost zabijat (mozno ze jestvuje taka moznost). Aj ked sa tym da prikryt strach a zbabelost ist do vojny, nic to nemeni na pravdivosti tohto tvrdenia. Viem ze krestanstvo (RKC) vnima narod ako „prirodzeny“ utvar. Nie som si isty, ci to tak naozaj aj je.
  .
  Odhliadnuc od dovodu „nezabijes!“ sa celkom stotoznujem s dovodom, ze vojnu vyvolavaju politici a mocnari, vojna vznikna vzdy zhora-nadol: rozhodnutie vojnychtiveho mozgu je nasledovane propagandou a uplatnenim moci. Tito nanichodnici obycajne sami nebojuju. Ja mam ist za nich bojovat, zabijat a nechat sa zabit v situacii, ked mohol byt mier, ak by jednali inak?

  • Milada  - dňa 10. 05. 2022 o 14:26

   Stotožňujem sa s Vaším pohľadom. Ja si tiež vravím, že by som nebojovala. De facto mi je jedno, kto bude spravovať moju vlasť. Kým ma nechá v pokoji žiť si môj život. Včera som uvažovala nad tým, že ľudia sa dnes celkom bežne vzdávajú svojho jazyka a kultúry vo verejnom priestore a to tým, že sa sťahujú do zahraničia a materinský jazyk a národnú kultúru si nechávajú do súkromia – ak vôbec… Neviem, čo tu je také pohoršenie nad tým, že by sa to eventuálne a čisto hypoteticky malo zmeniť tým, že príde niekto zvonka, kto nám bude chcieť spravovať krajinu. Dokonca si myslím, že to nie je ani pravdepodobné. Zväčša sa rozumný dobyvateľ správal tak -ukazuje nám to minulosť-, že na dobytých územiach svoj jazyk a kultúru nevnucoval. Takže či mi bude vládnuť Jano, alebo János, Janek, Hans, alebo Vladimír, či Volodymir je mne osobne vcelku jedno. Dôležité je pre mňa žiť v mieri a pokoji.

  • Vecny  - dňa 10. 05. 2022 o 15:00

   Milada,
   Keď SR zanikne, ono to dôsledky mať bude. Začnú sa rušiť vysoké školy. Načo financovať cudziu inteligenciu? Možno sa obmedzia nemocnice, ušetrené prostriedky sa presunú kdesi do Krakova alebo Debrecínu. Nové vlády si povedia že ten a ten priemysel by sa mal presunúť. Atakďalej. Stovky drobných vecí, spôsobov ako spraviť z ľudí bezmocné etnikum. Nespoliehaj sa, že si budeme len tak ďalej žiť – vždy je to o diele z nejakého koláča. Nezávislosť má zmysel – jedine že to súčasné je ešte horšie než nejaká poľská či maďarská nadvláda.

  • Helena Marková  - dňa 11. 05. 2022 o 12:55

   Nestačím sa čudovať, čo sa tu dočítam. Budem aj otrok, hlavne že budem žiť v mieri a pokoji…

  • Milada  - dňa 11. 05. 2022 o 19:28

   To Helena Marková at 11:55
   Nechápem, kde ste vyčítali, že by sme mali byť otrokmi. Však to sme neboli ani za socíku, hoci sme patrili do zóny vplyvu Moskvy. Nie že by vtedajší stav bol ideálnym, dokonca aj on mal svoje odtiene, ale obyčajný človek na osobnej úrovni rozprával svojím materinským jazykom a keď bol šikovný mohol chodiť do kostola a mať aj slušnú prácu. Z toho pohľadu mi vychádza logickejšie, rozumnejšie a triezvejšie to, ako sa postavili k okupácii v ´68 naši politici a vojenská elita, ako to, čo vidíme dnes na Ukrajine. Každopádne jedinou cestou z takýchto situácií je dialóg. Nielen v čase pred hroziacou vojnou, ale hlavne v čase mieru.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.