12 komentárov

 1. Helena Marková  - dňa 09. 05. 2022 o 12:55

  Pekný článok.

 2. gotroch  - dňa 09. 05. 2022 o 09:03

  Situacia aka bola na pobalti celkovo (je mozne, ze v Estonsku je to „najlepsie“):
  .
  https://brankof.blog.pravda.sk/2018/09/25/rusenie-ruskych-skol-a-likvidacia-pravneho-statu-v-lotyssku/
  .
  https://brankof.blog.pravda.sk/2020/09/04/diskriminacia-a-zatvaranie-ruskych-skol-v-lotyssku/
  .
  Je to do oci bijuci dvojity meter Zapadu a jeden z kamienkov do mozajky, preco Rusi na Zapad zanevreli. Hystericka podpora prav pre vsetky mensiny (homo, lgbt, cierny, farebny, zeny, zvierata) – samozrejme okrem tej Ruskej. Strazci demokracie su ticho – ale ludia slepi nie su. Pokrytectvo ako vzdy.

  • [email protected]  - dňa 09. 05. 2022 o 10:33

   Neviem čo by ste hovorili keby po rozdelení Česko-Slovenska bola etnická mapa ako v roku 1939 keď v Bratislave štvrtina obyvateľov boli domicilom príslušníci Čiech a Moravy. Predstavte si, že by pokračovalo usídľovanie Čechov na Slovensku tempom Rusov v Estónsku a Lotyšsku, a v roku 1993 by tak napríklad 35 % obyvateľov Slovenska boli Česi.

   Po 1.SV bolo na SK 17 % Maďarov. Takisto mali problém získať občianstvo, a to desaťtisíce až do prvého rozpadu Česko-Slovenska.
   Počas okupácie JS sa tam okolo 20 tisíc Maďarov prisťahovalo všetci hneď v 1945 boli vyhostení.

   Sovieti protiprávne okupovali Pobaltie (v exile pôsobili naďalej aj ich diplomati). Protiprávne v rozpore s vojnovým právom tam navozili a usadili státisíce Rusov. Keby to bolo naopak a Rusi by mali možnosť im zrušiť školy tak to samozrejme urobia.

   Kontrolná otázka: Aký je dnes podiel Ukrajincov na Kubáni kde ich ešte v r. 1926 bolo 50 % ? Koľko je v Stavropoľskom kraji ukrajinských škôl ?

  • [email protected]  - dňa 09. 05. 2022 o 10:43

   Ešte doplnenie: Som stúpenec neutrality, (ozbrojenej) a nemám chuť aby sa Slovensko miešalo do ukrajinsko-ruského konfliktu, ale rozdielna taktika Lotyšska a Estónska voči ruskej menšine tvorenej z dvoch tretín koloniálnymi osadníkmi navozenými po roku 1945 sú obe legitímne.

   Ja som (bol) rusofil, predpokladajúc že Rusko bude geopoliticky stúpať takzvanou „low risk strategy“ a nepovažujem za správnu predstavu, že sa dá vojensky poraziť bez obrovských strát protivníka a ohrozenia civilizácie ako ju poznáme, (aj keď teda niektorí bojovníci proti globálnemu otepľovaniu sa asi rozhodli pre radikálne riešenie nukleárnou zimou).

   Stále si myslím, že prímerie a napokon mierová zmluva UA_RU bude zahŕňať územné zmeny v prospech Ruska, ktoré v etnickej expanzii bolo počas ZSSR úspešné napriek zvláštne nakresleným hraniciam RSFRS), ale Rusi v Pobaltí sú proste čerstvý koloniálny dovoz. Integrácia musí byť podmienkou ich práv. A inak EU Lotyšsko pred vstupom za obmedzenia RU kritizovala.

  • gotroch  - dňa 09. 05. 2022 o 11:13

   Fajn, takze pristup k mensinam zavisi od historie. Ako daleko do historie pojdeme? Rusi co ziju na pobalti sa tam spravidla narodili a vyrastli, za to ze tam prisli ich rodicia nemozu. Oni nemaju iny domov! A v ich domovine im odoberu obcianstvo, lebo nevedia jazyk.

  • [email protected]  - dňa 09. 05. 2022 o 13:13

   Ešte raz samozrejme prístup k menšinám závisí od histórie. Alebo ideme vrátiť menšinové práva vrátane „práva na domovinu“ nemeckým vyhnancom na Slovensku, v Maďarsku, Česku a Poľsku ? To je s potomkami nejakých 20 miliónov ľudí.

   Čo to znamená že nemajú iný domov lebo sa tam narodili ? Že ako potomkovia okupanta majú právo na občianstvo ?! To ste kde vzali ?

   Takže opäť: Obsadí mocnosť slabšieho suseda a navozí tam osadníkov. Majú mať občianske práva keď sa kolónia oslobodí ? Iste. Majú mať etnické menšinové práva ? Preboha prečo ? My tu nehovoríme o autochtónnom obyvateľstve.

   My hovoríme o okupantoch. To jednoducho bolo plánované a častokrát násilné osídľovanie. Neprebiehalo v pätnástom či osemnástom storočí, prebiehalo v dvadsiatom storočí jedným extrémne krvavým režimom. A áno, ak tieto národy chcú mať zabezpečenú nezávislú existenciu musia občianstvo podmieňovať aj znalosťou svojho štátneho jazyka (minimálne).

  • [email protected]  - dňa 09. 05. 2022 o 13:21

   A ešte jedna podstatná pripomienka: Samozrejme, nemáte pravdu, ak tvrdíte, že nevedia jazyk potomkovia čo nemôžu za prisťahovanie, tí naopak jazyk vedia, nevie ho najmä staršia sovietska generácia, ktorá považuje pobaltské jazyky za podradné. A nešlo o zbavenie občianstva, oni ho nikdy nenadobudli. A štát môže nadobudnutie občianstva regulovať ako chce. Neexistuje automatický nárok na občianstvo. Ešte raz Estónsko a Lotyšsko boli okupované vojensky nepriateľským štátom. Ten doviezol osadníkov – ilegálnych migrantov na zmenu etnického rozloženia síl s cieľom znemožniť oslobodenie týchto národov. Za akých okolností týmto migrantom baltské štáty umožnili 1/ ostať žiť v týchto štátoch (my sme to neumožnili ani Nemcom čo tu žili 800 rokov), 2/ získať občianstvo – je čisto ich vec. Mohli ich kľudne ako ilegálov deportovať do Ruska, miesta je tam oveľa viac ako bolo v Nemecku. Máte rovnaký pohľad aj na hispánskych ilegálov v USA ?

  • gotroch  - dňa 09. 05. 2022 o 15:03

   Ked niekto za nieco nemoze, tak ho za to nemozno trestat. Deti za to, ze ich rodicia boli okupanti nemozu. Bodka. Nam na Slovensko chodili demarse z EU kvoli Madarom. Mame pravo Madarom plosne odobrat obcianstvo, lebo sem ako akupanti v 9tom storoci prisli a lebo nas v 19stom storoci utlacali? To by sme videli ten poprask z Europy. V pobalti ziju ludia (nie zvierata, nie podludia), ktori sa tam narodili a vyrastli. Nikomu nic neurobili, len ovladaju ten „nespravny“ jazyk. Zato, ze ich rodicia niekomu nieco urobili nemozu. Kladies doraz na detaily, ako „odobrat“ a „nikdy nemat“. Mali sovietske obciansto, ale ho nezdedili. OK, zavedme formalne nove obcianstvo na SR a vsetkym dovolime nan premigrovat okrem Madarov. Hocijake pozostatky Nemcov/Cechov a neviem koho u nas obcianstvo maju. Nikto nechce vracat obcianstvo tym, ktori boli vyhnani a chcu sa vratit. Ide o obcianstvo pre ludi, ktori sa niekde narodili, vyrastli (a mozno ani iny svet nepoznaju) a nic zle neurobili.

  • gotroch  - dňa 09. 05. 2022 o 15:08

   „Potomkovia okupantov“. Cize vy verite, ze vina sa dedi a prenasa z rodicov na deti?
   .
   „Po 1.SV bolo na SK 17 % Maďarov. Takisto mali problém získať občianstvo, a to desaťtisíce až do prvého rozpadu Česko-Slovenska.“
   .
   Jasne, to bolo vtedy. Ale standard dnesnej EU je niekde uplne inde! A uplatnuje sa vsade okrem na Rusov. Mne ani tak nevadi „absolutny“ pristup, ale pokrytectvo a dvojake metre. V historii sa dialo vela veci, ktore uz dnes nie su pripustne.
   .
   „autochtónnom“ – tomu slovu nerozumiem, ale vyzera byt klucove pre to, aby sme mohli niekoho diskriminovat. Zapamatam si ho.

  • [email protected]  - dňa 09. 05. 2022 o 19:49

   ten dvojaky meter je take typicke pre zapadne krajiny, vyberaju si co im kedy vyhovuje..samotna otazka presidlovania a uznavania narodnosti ci mensin, nema jasnu odpoved, lebo ako vsetko, aj to ma svoje klady a zapory, na vsetkych stranach argumentacie.. ak urobime nejake rozhodnutie musime ocakavat aj jeho nasledky, ua snaha dostat sa do nato a zacat vyrabat jadrove zbrane( zelenskeho vyrok) ako aj zakaz ruskeho jazyka v castiach kde je vatcsina rusky hovoriacich ludi , bude predsa niest nasledky, to museli ua politici vediet a ked k tomu este pritate nastartovane rusko ktore cele roky vsetci ignoruju a ameriku, ktora ma na zozname rusko ako najvatcsiu hrozbu, tak z toho predsa nemoze nic ine vzniknut ako vojnovy konflikt..su ludia aj v us, ktory sa tejto tematike venovali uz dlhsiu dobu a upozornovali, ze prehlbovanie vzajomnej nenavisti vyusti presne tam, kde sme teraz. boli sme varovany, tak preco sa nasi politici tomu tak cuduju? su naozaj tak nevzdelany alebo len hraju divadlo?

 3. paliko  - dňa 09. 05. 2022 o 07:10

  Prepáčte ale ja mám iné informácie o estónskej znášanlivosti k ruskej menšine. V 90 rokoch kto nevedel po estónsky nemohol sa stať občanom. A tak väčšina Rusov sa stala „neobčanmi“. To je tak ako keby časť územia Slovenska zabralo Maďarsko a tí čo nevedia po maďarsky by nedostali pas ani občiansky. Ani by si nemohli založiť živnosť. Najlepším riešením by bolo emigrovať. Dnes už pochopiteľne deti ruských obyvateľov Estónska vedia po estónsky a tak majú v Estónsku domicil. Ale pachuť ostala.

  • doktor živago  - dňa 09. 05. 2022 o 09:50

   Prosím Vás, to čo tu meliete. Je to presne naopak…
   Rusi zabrali Estónsko a nasáčkovali sa tam.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.