4 komentáre

 1. fatima  - dňa 01. 05. 2022 o 18:14

  Niektorí západní experti vnímajú neochotu veľkej časti sveta ísť proti Rusku v kontexte ukrajinskej krízy ako ozvenu histórie:
  Tento konflikt mnohým pripomína konfrontáciu predchádzajúcej éry medzi Východom a Západom.
  India by vedela povedať veľa nepríjemných vecí o období britského kolonializmu a Čína o histórii ópiových vojen.
  Fakty o obchode s otrokmi v Afrike a masovom vyvražďovaní Indiánov v Amerike sú tiež každému dobre známe.
  Európania a Američania brutálne utláčali iné národy kvôli peniazom a moci. A to sa nedá vymazať z pamäti.
  Európania a Američania dostávajú účet za ich doterajšie hodovanie.
  ZASLÚŽILI si to.

  • Aaron  - dňa 01. 05. 2022 o 18:54

   Európania a Američania si zaslúžili to, že Rusi mordujú Ukrajincov?

  • Joe Suly  - dňa 02. 05. 2022 o 09:10

   Rusi vyvrazdovali vacsinou rusov a dalsich sovietov. Stale dupali po vzdelanejsich, mudrejsich a sikovnejsich. A preto su tam kde su a bude to tak nadalej. DLR a LLR nekvitli pod ich mudrym vedenim poslednych 8 rokov a to bude platit aj pre dalsie okupovane uzemia. Bordel, bieda, zaostavanie

 2. Palo Satko  - dňa 01. 05. 2022 o 13:14

  Je dost rozširene tvrdenie, ktore je tu v članku tiež použite, že Rusi prevzali spôsob vladnutia od Mongolov. Je to hlupost už svojej podstaty. Mongoli vladli stepnym etnikam a tym sa vladne uplne inač neč usadenym väčšinovo polnohospodarskym spoločnostiam. Tym dôvodom je rozdielny spôsob tvorby hodnot, rozdielne chapanie osobnej slobody a hlavne rozdielny spôsob života. Rusi žili po „Tatarskym jarmom“ ale to znamenalo len povinnost platit tribut a neburit sa. Ale vôbec nič Mongoli nezmenili na spôsobe obživy Rusov, na ich rozdelovani produkcie, na samotnej hierarchii spoločnosti a na ich zvykoch a naboženstve. Mongolski chani osobne vladli niekolko rokov v Čine, ktora bola rovnako ako Rusko väčšinovo usadenou, polnohospodarskou spoločnosťou. Ich vlada nemala dlhe trvanie, lebo jednoducho vladny system nomadov nemožno použit v usadenych komunitach.
  Naším prikladom su Madari, ktori už v druhej generacii, zistili, že „živit sa mečom“ akosi medzi usadenymi Slovanmi nefunguje.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.