5 komentárov

 1. Tmmy_A  - dňa 25. 04. 2022 o 09:58

  Stretnut sa s otvorenym podporovatelom vrazdenia Kirillom ? Tym by poprel Frantisek vsetko co doteraz o tej vojne vyhlasil.

  • Peter  - dňa 25. 04. 2022 o 15:04

   Nič by tým nepoprel. Tak ako nič nepoprel 25.2. keď sa z vlastnej iniciatívy vybral na ruské veľvyslanectvo tlmočiť svoj postoj v rámci rokovania s priamym zástupcom ruskej vlády.

   Pastoračné argumenty, ktoré autor komentára uvádza aj s príslušnými odkazmi na Nový zákon, sú legitímne a presvedčivé. Zvlášť ak by sa stretnutie uskutočnilo tak ako autor navrhuje: bez kamier, bez médií a mimo verejnosti.

   Vatikán proste zohľadnil mediálne a diplomatické faktory. Rovnako ako ich zvážil aj v prípade možnej návštevy Kyjeva, čo nakoniec tiež zavrhli.

 2. Peter  - dňa 25. 04. 2022 o 09:00

  Komentár správne vystihol dilemu dušpastierskeho vs. diplomatického pohľadu na stretnutie s Kirillom. Som si istý, že Vatikán starostlivo zvažoval oba aspekty. Voči argumetom autora komenára niet čo namietať. Vatikán si však je vedomý, že pôsobí vo svete kde platia (aj) diplomatické obmedzenia a mediálne naratívy. Tie naratívy sú primárne určené pre jednoduché publikum plne akceptujúce ukrajinskú propagandu a vlády sú nútené sa médiám podriadiť. Do toho stretnutie s Kirillom skrátka nesedí. Nikoho by nezaujímala evanjeliová motivácia. Vatikán by sa stal terčom kritiky, odsúdenia, označovania za kolaboranta s ruskou propagandou… V ruchu toho obyvklého bla-bla-bla, ktorého je mainstream plný, by pastoračný význam stretnutia úplne zanikol. Bolo by to v konečnom dôsledku kontraproduktívne, keďže ani Vatikán nie je schopný čurať proti vetru mediálnych rozprávok a musí rešpektovať médiami vytváranú virtuálnu realitu . Aj to je svet, v ktorom Kristov zástupca pôsobí…

  • švec  - dňa 25. 04. 2022 o 10:36

   „ani Vatikán nie je schopný čurať proti vetru mediálnych rozprávok a musí rešpektovať médiami vytváranú virtuálnu realitu“
   vynikajúco vystihnuté a prave preto František mal využiť exkluzívnu historickú šancu a opätovne ukázať svetu o čom je papežstvo.
   Škoda. František tak devalvoval seba a aj papežstvo na jednu zo zložiek mainstreamu kolektívneho zapadu. Veď Čína, India, Afrika na rozdiel od zaujatého „zapadu“ to vidia objektívnejšie. A vlastne poprel sam seba, keď najmä toľko vyzýva k odvahe.
   Je jasné, že keď sa to všetko premelie, tak Kiril už nebude mať záujem o stretnutie s „neverným“ spolubratom, vlastne nebude o čom a vôbec je možné, že Ruské pravoslavie to bude brať ako biľag nevernosti papežstva vôbec.
   Škoda. Pre svetské uznanie sa premeškala neopakovateľná príležitosť pre získanie dôvery a približenia po 1000-ročnom vzdiaľovaní

  • Peter  - dňa 25. 04. 2022 o 14:52

   @švec: Nemyslím si, že to bolo pre „svetské uznanie“. Ale mediálno-propagandistické prostredie, ktoré je objektívnym faktom nezávisle na pápežovi či Vatikáne, by v súčasnej dobe akurát viac vybičovalo vášne a prípadné stretnutie by k priblíženiu RKC s pravoslávím neprispelo. Faktom tiež je, že Kyrill si ohľadom ruskej agresie na Ukrajine stranu zvolil spôsobom ktorým naozaj nemusel a k ničomu dobrému to nevedie. O autoritu prichádza aj medzi ľuďmi, ktorí inak ukrajinskú a americkú propagandu nekriticky nežerú. Nemyslím si, že František seba alebo svoj úrad devalvoval. Proste rozumne zvážil pre a proti a aj keď to rozhodne nie je čiernobiele, tak Vatikánu vyšo, že to „proti“ mierne prevažuje. Osobne súhlasím.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.