15 komentárov

 1. Helena Marková  - dňa 21. 04. 2022 o 13:50

  Výborný článok, klobúk dole pred autorom.

  • tilijačik  - dňa 21. 04. 2022 o 14:38

   Naozaj dobrý článok, veď pri jeho písaní bol šéfom zdravý, triezvy, sedliacky rozum… A to už dnes vyzaduje odvahu… Takže dole klobúk.

 2. Kvapalna_Demokracia  - dňa 21. 04. 2022 o 13:27

  To je dobra pripomienka toho, ze nielen EU ale aj UA je geograficky odkazana na obchodnu spolupracu s Ruskom. Alebo pekne po slovensky povedane, pozametaj si najprv pred svojim prahom.

  Ja som rovnako zasol na vykrikmi Zelenskeho aby EU prestala kupovat rusku ropu a plyn, pricom par plynovodov a ropovodov ide rovno cez Ukrajinu. Tak nechapem, preco ich nezastavia ved v minulosti to par krat spravili.

 3. PSx  - dňa 21. 04. 2022 o 12:20

  Vďaka, pán Minárik, za výborný článok.

 4. doktor živago  - dňa 21. 04. 2022 o 11:53

  1.) “ Ukrajinci by radi voči Západu vystupovali z pozície morálnej nadradenosti. Tá sa však získava činmi, nie rečami či statusom obete. “
  Bez komentáru, pán Minárik. Nestačí Vám to, čo sa deje na UA? To nie sú reči ani statusy obete. Celá Európa môže ďakovať Ukrajincom, že tento hrdý národ celému svetu ukázal, že nad rusákmi sa síce nedá zvíťaziť ale dá sa pred nimi ubrániť…

  2.) „Treba tiež poznamenať, že v oblasti plynu má Ukrajina aj kus šťastia. Väčšiu časť spotreby si vie zabezpečiť z vlastných zdrojov. Stále je odkázaná na dovoz zo zahraničia, ale menej než európskej státy, ktoré na svojom území ložiská zemného plynu nemajú. To však nie je žiadna zásluha.“
  A rusáci majú akú zásluhu, že majú na svojich územiach obrovské ložiská plynu a ropy?

  3.) Porovnávať previazanosť UA s rusákmi, a porovnávať previazanosť napr. Nemcov s rusákmi, to snáď nemyslíte vážne pán Minárik. To dobre napísal vyššie Tmmy_A, ktorého touto cestou pozdravujem.

  Tak.

  • Helena Marková  - dňa 21. 04. 2022 o 13:48

   Nabudúce si radšej najprv dvakrát prečítajte to, čo chcete poslať ako komentár.

 5. Tmmy_A  - dňa 21. 04. 2022 o 11:24

  ‚Dnes je Ukrajina od Západu úplne závislá – ekonomicky aj vojensky. Správanie ukrajinských politikov a diplomatov voči západným predstaviteľom pripomína dieťa bijúce vlastných rodičov. Zdá sa, že dnes takéto správanie mnohí na Západe považujú za normálne – v rodine i v politike. Väčšinu rodičov to však skôr či neskôr baviť prestane. ‚
  .
  Ako konkretne je Ukrajina zavisla od Nemecka a Francuzska, ktore kritizuje ? Zbrane im nedodavaju, sankcie su na smiech, do EU ich nechcu.
  .
  Mimochodom, ten pohlad na rodica a dieta je typicka slovenska rabska mentalita sa stale niekomu len klanat. Poliaci sa neklaju Zapadu, Madari tiez nie, Cesi takisto. Lebo na rozdiel od Slovakov maju narodnu hrdost. My nie. Vid. tento stupidny nazor tohto autora.

 6. Tmmy_A  - dňa 21. 04. 2022 o 11:19

  Porovnavat Ukrajinu, ktora bola 300 rokov pod Ruskom a mala s nimi velke ekonomicke vazby a zavislost s Nemeckom, ktore nespravilo vobec nic, aby sa zbavilo zavislosti na ruskych energiach a naopak zavislost iba posilnovalo je absolutna hlupost.
  .
  Treba porovnat Nemecko a trebars Polsko ci Pobaltie. Kym Poliaci a Litovci stavali terminaly na skvapalneny plyn a dnes mozu Rusom ukazat prostrednik – Litovci to uz aj spravili, Nemecko sa teraz musi prosikat Putinovi, aby ich ten plyn neodstavil. To je vysledok nemeckej politiky. Uplna zavislost na Rusku, ktora sa im teraz tak skaredo vypomstila.

 7. údiv  - dňa 21. 04. 2022 o 10:51

  Triezvy popis na rozdiel od množstva propagandistických…

 8. ant  - dňa 21. 04. 2022 o 09:23

  Len na doplnenie. Podľa ukrajinských médií (ukrinform z 21.4.)Ukrajinci v súčasnosti lobujú za to, aby bol presmerovaný tok ruského plynu z plynovodu Nord Sream 1 smerujúceho priamo do Nemecka do ukrajinského tranzitného systému (a následne do Nemecka), čo by potešilo aj náš Eustream. Zdôvodňujú to snahou získať viac z poplatkov za tranzit ruského plynu kvôli vojne. V súčasnosti by chceli presmerovať 40% dodávok a do apríla 2023 100%. Aj tu by som možno hľadal dôvody nátlaku ukrajinskej strany na Nemecko. Som zvedavý ako uspejú, keďže Nord stream 1, okrem Gazpromu, vlastnia a profitujú z neho aj firmy z Nemecka, Holandska a Francúzska (dokopy 49%).

 9. majo  - dňa 21. 04. 2022 o 09:12

  Vdaka za vystizny clanok

 10. Milada  - dňa 21. 04. 2022 o 08:21

  Ako politický partner mi Ukrajina -po tom všetkom, ako sa správa a v minulosti správala- vychádza nanajvýš nedôveryhodne. A ak sa západ unáhli a prijme ju tak ako dnes je, nepripravenú do svojich štruktúr, ešte to môže oľutovať (jej vydieračské maniere asi len tak z ničoho nič nepominú). Ukrajina mala osem rokov – dostatočne dlhé obdobie- na to, aby sa aspoň trocha scivilizovala. Nestalo sa. Tamojší ľudia sú obeťou politikov a ich rozhodnutí rovnako ako ľudia v Rusku. Exodus Ukrajincov je dlhodobý a existoval už pred súčasnou vojnou.

 11. Desertflower  - dňa 21. 04. 2022 o 07:46

  Ked je zapad taky zly a nemoralny, zaujimave ze drviva vacsina utecencov z Ukrajiny isla prave tam, lebo je tam lepsi zivot a moznosti a kde ich velmi radi a aj z vlastnej iniciativy prijali. Ved nech sa netlacia do EU k Nemcom a Francuzom, ked im tak vadia, nikto ich k nicomu nenuti. A idealne nech sami stopnu cely biznis a Ruskom a dovazaju vsetko z USA, ked su teraz taki kamosi.

 12. tilijačik  - dňa 21. 04. 2022 o 07:28

  Ukrajinci a najmä ich prezident si to “dovoľujú” len kvôli výdatnej podpore (nátlaku?) USA. Inak by si stiahli chvost a poďakovali každému za pomoc…

  • údiv  - dňa 21. 04. 2022 o 10:50

   Tak.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.