13 komentárov

 1. peter  - dňa 06. 04. 2022 o 17:24

  Dnes na iDnes vyšiel rozhovor s vojenským analytikom Visingrom. Ten tvrdí že už vyšlo najavo že Rusi mali kúpenú skupinu vysokých dôstojníkov UA ktorí boli pripravení na vojenský puč v spolupráci s ruskými výsadkármi. Vraj to pripravovali roky a investovali do toho obrovské peniaze. Potom by ten výsadok v Hostomeli nevyzeral tak beznádejne. Chybička bola v tom že v skutočnosti išlo o akciu ukrajinskej kontrarozviedky. Predávam ako som kúpil, za správnosť neručím. Rozhovor je dostupný na iDnes, s prípadnými reklamáciami sa obrátte na p. Visingra, mňa vynechajte.

 2. Mates  - dňa 06. 04. 2022 o 08:58

  Toto sú veľmi vágne formulácie a realita im nedáva príliš za pravdu. Američania by mohli rozprávať, čo to znamená dobyť veľké mesto(Bagdad), a to sa teda oni ani zďaleka nerozpakovali likvidovať všetkodo radu vrátane infraštruktúry a civilistov. Jednoducho povedané, ak by Rusi naozaj plánovali dobyť Kyjev, nutne by to muselo vyzerať trošku inak.

  • mrs4  - dňa 06. 04. 2022 o 09:59

   Myslim, ze napriek vsetkemu co sa odohralo v Iraku, Bagdad po dobyti vyzeral inak ako Mariupol, ktory este ani nedobyli. Nechceli dobyt Kyjev??? Preto prvy (alebo jeden z prvych utokov) bol vysadok v Hostomeli pri Kyjeve na letisku? Nech sa to otaca ako chce, Ukrajina vedie prinajmensom vyrovnane boje s ruskou armadou, lenze ten nepomer sil v neprospech Ukrajiny dava schopnosti velenia jednoznacne v prospech Ukrajiny. Zaroven si vsak aj myslim, ze keby doslo k utoku na Rusko, mozno ocakavat od Rusov (nielen armady) rovnako zarputilu obranu.
   Pointa clanku vsak podla mna nebola v porovnani vojenskych doktrin ale k otazke centralizacie / decentralizacie statu. Ja som si z toho skor odniesol „medzi riadkami“ otazku snahy zcentralizovat Europesku Uniu v stat v zaujme „synergickych efektov velkosti statnej organizacie“. Pre mna pointa je, ze jeden velky statny utvar bude skor brzdou rozvoja ako spolocenstvo statov, ktore budu spolu sutazit/spolupracovat podla spolocnych korektnych dohod.

  • Mates  - dňa 06. 04. 2022 o 10:27

   Sám ste si aj odpovedal na vaše otázky prímerom k Mariupoľu. Tak to vyzerá, keď chce armáda dobyť mesto bránené guerillovým spôsobom. Navyše Kyjev je čo do počtu obyvateľov aj rozlohy mamutie mesto oproti Mariupoľu, ktorý je menší ako Bratislava. Letisko Gostomeľ mohla byť taktika na alokovanie a blokovanie ukrajinských síl v Kyjevskej oblasti, ale to je v prebiehajúcej vojne(aj informačnej) ťažké povedať. Každopádne dám ja vám otázku, či takto vyzerá snaha nejakej armády dobyť obrovské mesto ako je Kyjev. Mne to tak rozhodne nepripadá.

  • mrs4  - dňa 06. 04. 2022 o 11:30

   Podla mna chceli dobyt Kyjev rychlym vysadkom, ktory im nevysiel. Na dobyjanie takehoto rozsahu neboli pripraveny (nielen na „Kyjevskom fronte“). Dufali v „politicke obsadenie“ – zvrhnutie terajsej vlady a dosadenie babkovej, predpokladam Janukovica, s podporou proruskej casi spolocnosti. Utok aj politicky predpoklad zlyhali, a tak ano, v tomto stadiu by museli Kyjev zrovnat zo zemou, co uz by im vzhladom na naklady ludske aj materialne neprinieslo uz dostatocny uzitok. Mariupol zrovnali so zemou a stale ho nevedia dobyt. Aj ked predpokladam, ze uz vyrazne dlhsie nedokaze odolavat, predsa len je Rusko silnejsie. Myslim, ze problemy s organizaciou a pripravou, velmi zjednodusene velenim, su zjavne. V podstate podobne problemy ako vo vojne proti Finsku.

  • Mates  - dňa 06. 04. 2022 o 13:10

   Ten výsadok mal podľa vás ako prebiehať? Ja naozaj netuším, ako si to predstavujete. Urobia výsadok, napochodujú do centra mesta , zatknú Zelenského a Klička a mesto dobyté? Vzhľadom na to, že Kyjev je obrovské mesto so strategickým významom a silnou ukrajinskou obranou, je vami ponúkaná teória nerealistická chiméra.

  • mrs4  - dňa 06. 04. 2022 o 13:38

   Presne – nerealisticka chimera. A to je ten zly odhad ruskeho velenia. Predpokladali, ze to pojde hladko ako na Kryme a scasti na Donbase.

  • niktos  - dňa 06. 04. 2022 o 13:53

   ich predstava o dobyti Kyjeva bola podobna ako pri dobytí Kabulu v cca roku 1979

  • Martin  - dňa 06. 04. 2022 o 17:44

   Veľmi dobre ste to popísali. Nerealistická chiméra. Problém je, že ruské velenie to nepochopilo a skúsilo. Už vedia aj oni.

   Čo sa týka dobytia bráneného mesta, mýlite sa. Ruský je spôsob armády 20. storočia. Že to ide inak, ukázali napríklad Američania v Ramádí, označované svojho času za najnebezpečnejšie miesto na sveto. Sú tu určité rozdiely, napríklad veľkosť mesta, resp. početnosť oponentov – to je však otázka škálovania operácie,, či masívne využitie IED irackými povstalcami, (ktoré v Mariupole pravdepodobne nie je), ale základná otázka, či je možné dobyť povstalecké mesto bez jeho totálneho zničenia, znie – áno, je to možné. Treba však na to mať zdroje (ktoré ruské pozemné sily zúfalo nemajú), a kvalitný výcvik a know how (ktoré rovnako zdá sa, nemajú).

  • Aaron  - dňa 07. 04. 2022 o 01:40

   tak vy si to „dobyjanie“ predstavujete ako utok na mesto plne vojakov, ktori sa zarputilo brania. Lenze oni s tym scenarom asi ani nepocitali, na take dobyjanie ich dost nebolo.

   Na druhej strane, keby ukrajinske velenie uslo z krajiny, statna moc skolabovala a demoralizovan velitelia VSU zacali individualne s Rusmi vyjednavat a kolaborovat, v takom pripade by ten Kyjev obsadit mohli.

  • Mates  - dňa 07. 04. 2022 o 10:29

   Okrem Zelenského prostučkých, ale predovšetkým propagandistických prejavov odporúčam sledovať aj amerických generálov a vojenských analytikov, ktorí majú na ruskú armádu a prebiehajúcu vojnu trošku iný názor.

 3. Milada  - dňa 06. 04. 2022 o 08:07

  „a jedného veľkého medveďa tým dovádza k šialenstvu“

  No, nie som si istá, či toto je ten správny prístup a toto by malo byť cieľom… Osobitne keď ten veľký medveď má prostriedky, aby zničil na svete všetko živé. O prístupe, ako si s medveďom poradiť by sa mali viesť seriózne debaty. Škoda, že sa nevedú. Zjavne nám chýbajú štátnici, ktorí by sa tejto témy chytili. :-/

  • Martin  - dňa 06. 04. 2022 o 18:15

   Takže Ukrajinci sa nemajú brániť pred Rusmi, aby ich náhodou nerozhnevali? Zaujímavé.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.