10 komentárov

 1. JP  - dňa 13. 04. 2022 o 10:57

  Ďakujem za dobrý článok. Mám jednu pripomienku k mape ako úvodnému obrázku. Je zo starej publikácie a je veľmi nepresná. Okolo roku 650 Avarský kaganát nemal ten rozsah ako na mape. Vtedy ešte existovala Samova ríša, takže územie Slovenska a ďalšie oblasti Strednej Európy boli v nej. Avarský kaganát po porážke pod konštantínopolskými hradbami 626 a úspešných vzburách Slovanov a ich odchodov z centra moci bol v kríze. Územne asi obmedzený na Potisie, bývalú rímsku Panóniu a tak po rieku Sávu. Južne od Sávy sa už formovali slovanské etniká. Balkán bol okolo roku 650 ovládnutý Slovanmi až na Peloponéz a Východorímska ríša ovládala len niektoré pobrežné oblasti v dnešnom Bulharsku, Grécku a na západnom Balkáne. Taktiež nemala veľmi pod kontrolou provinciu Cilíciu, ktorá skôr fungovala ako zem nikoho a prvá nárazníková zóna pri moslimských vpádoch, ktoré sa potom snažili zastaviť v horách pri tzv. Cilícijských bránach.

  • JP  - dňa 13. 04. 2022 o 11:12

   Uvažovať o severnej Afrike (záp. Alžirsko a Maroko) ako o ucelenom území Východorímskej ríše, tiež nie je veľmi presné – skôr mali pod kontrolou pobrežné oblasti – výnimku tvoril Africký exarchát na území dnešného Tuniska. Rozsah Merovejského franského kráľovstva je tiež veľmi optimistický a Merovejci to takto neovládali, hoci mapa uvádza termín Frankish Kingdoms, ale tvorí z neho jeden celok. Skôr to boli samostatné územia veľmi voľne spojené s Merovejskou dynastiou. Nominálne spojené, ale inak samostatné. Bol tam dosť veľky chaos.

 2. Michal Liszkay  - dňa 11. 04. 2022 o 00:02

  Paradny clanok !

 3. majo  - dňa 10. 04. 2022 o 10:16

  Nemyslim si ze kronikar klamal o spavani Avarov so Slovenkami, kedysi boli take obycaje. Vdaka za zaujimavy clanok o obyvateloch karpatskej niziny. Myslim ze sa preslavili tiez spracovanim kovov, za co ich obdivovali aj rimania.

  • František  - dňa 11. 04. 2022 o 10:05

   Fredegarova kronika – Historia Francorum, je kronika Frankov spísaná v 7. storočí v Burgundsku. V stredovekých kronikách je tendenčnosť častá. Snaha o vyzdvihnutie vlastných, zvlášť objednávateľov (sponzorov) často viedla k upravenému opisu udalostí. Preto porovnávanie s inými zdrojmi, s archeológiou, genetikou je užitočné.

  • František  - dňa 11. 04. 2022 o 10:07

   Aj označenie zjednotiteľa Sama za Franka nemusí zodpovedať realite. Cítiť v tom vyzdvihnutie schopností vlastného kmeňa – národa. Ponižovanie Slovanov, Slovanských žien môže byť tiež nafúknuté, aj keď miešanie a aj znásilňovanie sa pravdepodobne dialo takmer všade. V danej dobe Frankovia a Slovania boli rivali, po porážke pri Vogastisburgu odišli s hanbou, ktorú aj kronika priznáva. …a možno doplnením spomenutých častí zmierňuje.

 4. Palo Satko  - dňa 10. 04. 2022 o 10:09

  Vysledkom ale je aj to, že Avari nechodili spavat k Slovankam, ale čučali po nociach a v zime pekne doma. takže stary kronikar v lepšom pripade fabuloval a v horšom priamo klamal.

  • Baranec Tomáš  - dňa 10. 04. 2022 o 10:14

   Dobrý deň. Ten výskum tvrdí, že Avari si nebrali Slovanky za svoje oficiálne manželky a nepoldili s nimi oficiálnych následníkov. Výskum bol zameraný práve len na hroby elity. To, že nomádi sa miešali s miestnym obyvateľstvom mimo „manželskej postele“, nemôže ani potvrdiť ani vylúčiť. Ink nastavený výskum by však určite vedel dať na túto otázku aspoň čiastočnú odpoveď.

  • Palo Satko  - dňa 10. 04. 2022 o 12:05

   Dobry den,
   ten vyskum to netrvdi ale potvrdzuje to dnešna realita. Na uzemiach kde žili Avari, dnes nežiju ich potomkovia ale normalni Stredoeuropania. Kedže ako sa vravi: Geny nevycikaš! museli by mnohi dnešni muži v Potisi a vlastne aj v Panonii mat avarske geny ale nemaju.
   Napr. ja som si dal urobit Y-DNA v solidnom slovenskom labaku a podla vysledku som priamym potomkom prvych Slovanov, ktory prišli na naše uzemie a podla dejepisu to bolo ešte pred Avarmi.

  • Baranec Tomáš  - dňa 11. 04. 2022 o 10:12

   V tomto máte pravdu. Haploskupina N je na Slovensku relatívne vzácna. Dominantná je so slovanskou migráciou korelujúca R1a – ja ju mám tiež.

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.