40 komentárov

 1. Marko  - dňa 01. 03. 2022 o 14:24

  Ak tu niekto už viac ako dve desaťročia tvrdil, že rozširovanie NATO na východ má potenciál priniesť vojnu, tak to bol Ján Čarnogurský. Toto sa naplnilo. Paradox je, že Rusko teraz napadlo Ukrajinu/NATO. Rusko malo teda počkať či ho napadne Ukrajina/NATO ?
  Potom by to bolo v poriadku ?

  • Joe Suly  - dňa 01. 03. 2022 o 15:51

   rusko napadlo Ukrajinu, nie NATO. za Pucara – 22 rokov – rusko upada. fakt by ma zaujimala jedina vec ktora je v rusku lepsia ako kdekolvek v krajine NATO – jednu jedinu vec, ktora je pre pracujuceho cloveka s rodinou v rusku lepsia. pytam sa to dokola a neexistuje na to ziadna rozumna odpoved. snad sa teraz dockam.
   zakomplexovane, chudobne nic neponukajuce Rusko by bolo zle a agresivne aj bez NATO, nikto normalny sa nechce dostat pod vplyv tejto zobrackej „mocnosti“

  • Palo Satko  - dňa 01. 03. 2022 o 17:24

   Napr.
   https://www.trend.sk/spravy/rusko-chysta-prispevok-prve-dieta

  • Joe Suly  - dňa 02. 03. 2022 o 23:17

   Jasne, zobracky prispevok na prve dieta. Ako na chov prasiat, narodi sa celu mladost mu budu vymyvat mozog, bozechran aby povedalo niekde nejaky antiPucarovi nazor, nauci sa drzat hubu a krok, v 18 ho poslu v zastaralom tanku do nejakej prdele ktoru bude chciet Pucar znicit – povinne – a ked tam zdochne tak pozostali dostanu 100 EUR. A teraz vazne, co je Rusku take skvele, prispevok na dieta Ti zamietam – na dobru kravu u nas dostanes viac. Skus este raz

  • Marko  - dňa 01. 03. 2022 o 21:51

   1. Strategie USA proti Rusku. Zahraniční politika USA. George Friedman. České titulky:
   https://www.youtube.com/watch?v=FiiIlOkL7TE

   2. George Friedman, STRATFOR: Hlavným cieľom USA bolo a bude nedopustenie spojenia Nemecka a Ruska. Slovenské(ruské) titulky:
   https://www.youtube.com/watch?v=8tD71d6wcwY

 2. Joe Suly  - dňa 01. 03. 2022 o 00:59

  vladimir putin je komuniskticke prasa. keby dodnes existoval sovietsky zvaz tak by bol ako velke vypasene komunisticke prasa pri koryte. mozno by to komunisticke prasa bolo generalnym tajomnikom strany a vladlo by v sovietskom chlieve aj dnes. Od takej svine by som necakal moralku ani hodnoty, ani dnes tam niesu. co nas chce tato mocibazna hmota naucit o moralke?
  a ak by bol dodnes komunizmus aj v ceskoslovensku tak by sa putin bozkaval na tri krat s nasim predsedom komunistickej strany sudruhom cervenym prasatom ficom.
  dalsim to majakom moralky.
  co za buducnost nam mozu pripravit komusticke svine, ktore by bez zmeny zriadenia boli tam kde su dnes.
  a strcte si reci o nepochopnej ruskej dusi kde slnko nesvieti, sracky su to
  Mohol by sa Carnogursky uz odobrat do zabudnutia s dalsim konecne zabudnutym komunistickym prasatom Susterom z Kosic. zaujimave – dalsia svina, ktora by sa stala prezidentom aj v ceskoslovenskej socialistikej.

 3. Elstrom  - dňa 28. 02. 2022 o 14:53

  Veriť v morálnu obrodu z Ruska môže len nekonečne naivný človek.

  Ľudia bez kritického myslenia fungujú tak, že akceptujú len tie informácie, ktoré im zapadajú do ich obrazu sveta a to bez ohľadu na ich spoľahlivosť či výpovednú hodnotu.
  Takýto človek si vytvorí myšlienkový konštrukt bez ohľadu na realitu a potom ho už len ideologicky prikrmuje ďalšími „vhodnými“ informáciami. Znásilní pri tom pravdu a realitu, pričom si to aj zdôvodní „vyššími“ cieľmi.

  Robí to nielen Čarnogurský, ale aj napr. Palko. Tá chyba v systéme tkvie v pomýlenej hierarchii hodnôt.
  A tak sa títo ľudia spoliehajú na Putina a spol. že zastavia gender, potraty a woke.
  Medzitým im ruský vojak v mene nenávisti k Západu prestrelí hlavu.

  • Michal  - dňa 28. 02. 2022 o 15:12

   Tento psychologický jav je známy a pomerne dobre popísaný psychológmi, odborne to nazývajú konfirmačné skreslenie, ľudovo sebapotvrdzovanie. Samozrejme že postihnutí sebapotvrdzovaním budú z tejto „uchylky“ obviňovať svojich názorových odporcov. Kritické myslenie je veľmi náročná disciplína, nakoľko vyžaduje vnútornú oponentúru, jej analýzy a staovenie si hraníc. Túto disciplínu nezvládajú ľudia zo všetkých spoločenských vrstie. Ja osobne dúfam, že aj v prípade tohoto konfliktu sa bude opakovať história, že „americký imperializmus“ stál na pokraji priepasti, ale ZSSR bol o krok vpred. Boj Čarnogurského a Palka je správny t.j. odsúdenie vraždenia počatých a ešte nenarodených, sexuálnu dezorientáciu, gener-LGBT a woke t,j, libaralizmus a progresivizmus, ale spájajú sa proletárskymi a národnými socialistami t.j. komunistami a nacistami. Je to boj proti diablovi s jeho pomocou, alebo účel svätí prostriedky.

  • Elstrom  - dňa 28. 02. 2022 o 16:22

   Tak.
   Problém je v tom, že počas pôsobenia Čarnogurského v KDH masívne klesla podpora KDH, čo v politikoch KDH vyvolalo paniku o vlastnú životnú úroveň s následným oprtunizmom a tendenciami spojiť sa s darebákmi a to aj slovenskými.
   Toto na rozdiel od Č. ustál len Palko a spol., ale Palko už neodolal predstave záchrany kresťanstva z východu. Veľmi tvrdohlavo bez ohľadu na to kto je Putin kto sú Rusi.

  • Michal  - dňa 28. 02. 2022 o 17:14

   Len v krátkosi, odpovedám tu, obrodu kresťanstva treba realizovať a robiť na Slovensku t.j. pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže a zo zahraničia v Poľsku. Štátna ruská pravoslávna cirkev nám určite nepomôže, ani imperiálne a nacionalisticky zmýšľajúci obyvateli ruskej federácie.

  • britva  - dňa 28. 02. 2022 o 18:16

   Historik R. Pipes vo svojich dejinach Ruska pise, ze mongolska moc trvalo poznamenala sposob vykonavania vladnej moci v Rusku. Vladcovi, ktoremu hrozila ludova nespokojnost, stacilo, aby pohrozil mongolskou odvetou. Tento sposob sa velmi vzil. Stat sa stal tym, ktory si vezme vsetko, co mu padne do ruk a jednotlivec musi posluchat, lebo stat je silny. Je to cosi ako osud, Rusi nikdy v inom systeme nezili, nevedia si to predstavit, je to pre nich nenormalne. Sloboda historicky vzdy bola v Rusku tercom, co dokazuje aj uchytenie sa moci v roku 1917 malou skupinou krutych fanatikov. Plati, ze Zapad s progresivizmom zabludil, ale ma silne institucie, demokraticke tradicie, je stale slobodny, atd. Rusko je vsak na zhubnej trajektorii dlhe starocia a prave nam rukolapne ukazalo, preco je tomu tak. Kym u nas na Zapade mozeme dufat v navrat ku standardnym pomerom, tak u Ruska nik nevie ako Rusko do podobneho stavu dostat. A chce vobec Rusko zmenu?

  • marian  - dňa 28. 02. 2022 o 20:53

   napisali ste to velmi vystizne, mam rovnaky nazor.

  • Elstrom  - dňa 28. 02. 2022 o 23:24

   To je jasné a nejde len o Mongolov a ich dedičstvo, štát ako cieľ a nie ako prostriedok a súvisiaci vzťah ku kolektivizmu sa buduje storočia.
   Zmenou je, že keď ľudia chcú, k informáciám sa dostanú a najmä – cestujú a vidi, že sa žije aj inak.
   Ročne z Ruska odídu desaťtisíce ľudí vo veku do 35 rokov. V posledných rokoch sa to akceleruje. Konieckoncov to je poznať už aj v Bratislave, ruštinu počuť na každom kroku.

   https://regiony.zoznam.sk/putinovi-utekaju-rusi-pocet-nespokojnych-emigrantov-narasta/

   Toto znamená postupnú eróziu ruskej spoločnosti a môže to skončiť až takto
   https://video.aktualne.cz/dvtv/zacek-ted-se-hraje-o-budouci-svetovy-rad-putinova-prohra-muz/r~a73a7b4e98af11ecab010cc47ab5f122/

  • Palo Satko  - dňa 01. 03. 2022 o 09:03

   Ktory je to ten dobry Zapad? Je to aj ten čo mal do Druhej svetovej kolonie? Aj ten čo mal do 60-tych rokov 20. storočia otvorenu segregaciu a doteraz tolerovanu segregaciu? Je to ten, čo vojnou a statisicami obeti vyhnal krestanov z Blizkeho Vychodu? Alebo ten v ktorom žijeme zdlženi až po uši? Iste môžeme slobodne štekat, ale len potial, pokial nam Čaputova nezatrhne referendum a Nad nevyhlasi krizovy stav.

  • Michal  - dňa 01. 03. 2022 o 09:36

   Pán Satko, aj vy ste ten snílek a idealista, ktorý je ešte aj dnes naivný a myslí si, že referendum s otázkami, kde jedna otázka podmieňuje druhú by bolo úspešné? Skutočne si myslíte, že by prišlo na referendum min. 2,3 milóna oprávnených voličov, keď opozícia nemá ani podporu 2 milóny voličov? Ak si chcú národní a proletárski socialisti
   (ĽSNS+Republika+Vlasť+Smerohlas ), nacisti a komunisti robiť politickú propagáciu, tak majú dostatok peňazí uliatych+oficiálny za zisky vo voľbách.

  • Palo Satko  - dňa 01. 03. 2022 o 17:27

   Michal čo to je za odpoved? Napisal som, že Čaputova zatrhla vitazne referendum? Zatrhla referendum – „citlivo“ sa vykašlala na velku čast Slovakov čo podpisali harky.

 4. Alojz  - dňa 28. 02. 2022 o 14:38

  “Čarnogurský má síce pravdu v analýze konfliktu Západ – Rusko, ale…
  Čarnogurský má pravdu vo videní genézy nového veľkého konfliktu Západ – Rusko. USA dlhé roky tvrdohlavo tlačili na obkľučovanie Ruska rozširovaním NATO. Mám na mysli nielen rozširovanie o bývalé sovietske satelity vrátane Slovenska, ktoré patria do západného civilizačného okruhu (s čím autor tohto článku nemal problém), ale aj o krajiny, ktoré do tohto okruhu nepatria, ako Ukrajina a Gruzínsko. USA tak robili proti názoru významných európskych spojencov v NATO, ako Francúzsko a Nemecko, a pri plnom vedomí, že Rusko otvorene hovorí, že proti týmto zámerom sa postaví. Robili tak i pri vedomí, že obyvatelia Ukrajiny o členstvo v NATO vôbec nestoja, čo ukazovali dlhodobé prieskumy verejnej mienky.
  Nemienim obhajovať všetky kroky, ktoré Rusko proti americkým zámerom podniklo. “

  https://www.postoj.sk/22441/jan-carnogursky-a-robenie-dobrej-politiky-zlymi-prostriedkami

  • Elstrom  - dňa 28. 02. 2022 o 14:46

   Na názor ľudí Ukrajiny a Gruzínska kašleme v najlepšej tradícii komunistov „o nich bez nich“.

   Ukrajina a Gruzínsko nepatria do „západného civilizačného okruhu“?

   To sú mi veci. Každý, kto pozná Ukrajinu vie, že hranica Európy je Dneper. Za ním sú začnú pribúdať Rusi a je to územioe, ktoré mentálne postupne prechádza do Ruska, čo je kombináci policajného štátu a orientálneho bordelu.

   O starej kresťanskej civilizácii Gruzínska môže ako o ázijskej písať len totálny historický ignorant.

  • Palo Satko  - dňa 28. 02. 2022 o 14:52

   Každy kto pozna dejiny Europy vie, že hranica Europy je za Viednou, v Pertžalke. To všetko na vychod bolo zahrnute pod Drang nach Osten.

  • Alojz  - dňa 28. 02. 2022 o 16:02

   Presne tak.

  • volk  - dňa 28. 02. 2022 o 18:47

   A hranicou zdravého rozumu je Elstrom :-)). Za tým je už NIČ!

 5. Alojz  - dňa 28. 02. 2022 o 14:21

  Zdá sa, že Vladimír Palko už nechce žit v tieni Čarnogurského.
  Nuž časy sa menia. 😉

  “Milý Jano, ale maj pre svoje politické deti aj trochu pochopenie, aj pre ich jemne patricídne pokušenia. Vieš, žiť celé roky v tieni Čarnogurského a jeho ideí, to dokáže byť niekedy unavujúce. S dovolením, niečo o tom viem.
  Už tak, či onak, samotný politický úspech nestačí pre budúcnosť. Ty si však nadväzoval na hodnoty a postoje, ktoré sú trvalé, kontinuálne, a hodnoty a postoje, ktoré po sebe zanecháš, budú tiež trvalé.”

  https://www.postoj.sk/3527/nazor-vladimira-palka-jan-carnogursky-sedemdesiatrocny

 6. volk  - dňa 28. 02. 2022 o 11:19

  Mám už vek na to, aby som chápal, že pre politické názory sa môžu rozchádzať aj dobrí priatelia, len si myslím, že to rozhodne musí zanechať stopu aj na ich ľudskom vzťahu, najmä keď „pokračovanie politiky“ prináša ľudské obete! Preto veľmi želám V.Palkovi, aby sa mu ako sám uvádza, čo najskôr podarilo si s J. Čarnogurským osobne svoje postoje vysvetliť. Veľmi odporúčam hlavne pasáž o nenaplnení predpokladov spravodlivosti vojny, nakoľko podľa p. Palka tu naplnené neboli, pretože Rusku nehrozila od protivníka žiadna bezprostredná akútna hrozba. Ktorého protivníka myslíte? Verím, že určite nemyslíte ukrajinský ľud!

 7. Mária  - dňa 28. 02. 2022 o 10:20

  Nie len p. Čarnogurský je v omyle. Zdá sa, že aj prof. Kolakovič sa mýlil, že obroda ducha a kresťanstva príde z Ruska. je to smutné, veľmi smutné.

  • marian  - dňa 28. 02. 2022 o 21:08

   mozno Rusi este zvrhnu svojho cara Putina a potom ta obroda naozaj pride. Koniec koncov toto je asi najlepsia prilezitost pre zmenu politickych pomerov v Rusku. Ruska politika je totiz o rozhodnutiach jedneho psychopata a suity jeho lokajov. Som presvedceny ze vacsian Rusov s tym co sa deje nesuhlasi. Teraz treba aby svoj nazor prejavili.

 8. doktor živago  - dňa 28. 02. 2022 o 10:19

  Nechápem, ako môže niekto považovať Putina div nie za ochrancu kresťanských, poťažne konzervatívnych hodnôt.
  Putin sa neváha spojiť s moslinskými hrdlorezmi a s čínskymi komunistami, ak mu to vyhovuje.
  A pre mňa osobne sú totálnym sklamaním vyjadrenia moskovského patriarchu Kirilla. Ešte aj Ovečkin to odkomunikoval lepšie ako henten patriarcha.

 9. Polovník  - dňa 28. 02. 2022 o 10:18

  Pokračovanie:
  … rodiaci sa hitler Ruska. Je povinnosťou sa voči nemu postaviť, on je s nami vo vojne, nie z nášho, ale z jeho rozhodnutia. Putin hovoril o “denacifikácii” Ukrajiny, v skutočnosti však treba denacifikovať Rusko, umožniť tejto veľkej krajine stať sa normálnou. V tejto situácii – aj v záujme Rusov – by nemal Čarnogurský mlčať a mal by prejaviť skutočné rusko – slovenské priateľstvo. K Rusku Dostojevského a nie Rusku novodobého hitlera Putina. Nech si berie príklad z prezidenta Zemana.

  • marian  - dňa 28. 02. 2022 o 21:15

   suhlas. Vodnik Putin drzi Rusku dusu uvaznenu v hrnceku, ten hrncek zdedil od svojich komunistickych predchodcov. A tu dusu dal do hrnceka Lenin. Inak sa to vysvetlit neda, uvazujem uz tyzden co je s Ruskou dusou, ci este zije alebo je uz mrtva. Faktom je ze sa zatial vobec neprejavuje, snad este nie je mrtva.

 10. Polovník  - dňa 28. 02. 2022 o 10:12

  Čarnogurský sa postupne posúval na okraj názorového spektra, ale bolo v tom aj také – trochu sympatické – donkichotstvo. Preto aj mňa osobne poburovali prejavy niekedy až prehnanej neúcty k nemu, za ktorými často trčala nevraživosť voči nemu ako kresťanskému politikovi. Bol proste živou ukážkou slabiny kresťanskej politiky nie nekorektnosťou, ale nesprávnosťou svojich postojov.

  Lenže prichádzajú zlomové chvíle, keď treba prejaviť nielen rozum, ale aj elementárne ľudské a civilizačné postoje. Putinova agresia je vrcholným prejavom neúcty a opovrhovania voči Ukrajincom, ale aj voči Západu. Pošliapal pravidlá, hodnoty, ktoré sú základom našej civilizácie a na ktorých stojí naša sebaúcta. Vysmial sa Západu, nielen Amerike, ale aj Európe do tváre. Lebo môže.

  A tak, ak Čarnogurský nezmení svoje postoje, podobne ako Palkovi “Leninovi bratranci” stane sa JanoČ len užitočným idiotom Putina. Lenže Putin už nie je “impressive”, ako o ňom kedysi povedal, ale je to rodiaci sa hitler Ruska.

  • Liptak  - dňa 28. 02. 2022 o 13:39

   Predtým, ako si tu vysvetlil manuál, ktoreho obsah sa chŕli z každého kúta, si si mohol prečitať nedávny rozhovor s Antonom Hykischom.
   Sme v stave, že za každú cenu je potrebné pomáhať postihnutým a všetkým pomáhať zastaveniu bojov. Lenže aj s podpriemerným IQ vedia, že toto je vojna USA ekonomických záujmov proti Ruským záujmom a je verejným tajomstvom že sa bude viesť do posledného Ukrajinca a pod vedením Naďa možno aj do posledného Slováka. Jediná hodnota teraz sú životy neviných, tie odporné podvody čo sa tu šíria o nejakých pseudohodnotách,rovnosti, láske,vlasti, slobode si nechajte na školenie pre tú ukrajinskú oligarchiu čo organizovane odletela na západ.

  • údiv  - dňa 01. 03. 2022 o 09:55

   Amen.

  • [email protected]  - dňa 28. 02. 2022 o 14:51

   Chcela som odpovedať, ale vidím že by som len opakovala odpoveď diskutéra Liptaka.

 11. Michal  - dňa 28. 02. 2022 o 10:04

  Môj názor na Čarnogurského. Bojoval proti zlu diablovi, proti proletárskemu socializmu, ateizmu a materializmu v tomto boji bol úspešný, teraz bojuje proti liberalizmu a progresivizmu čo je tiež správny boj, len podľa mňa si vybral zlé prostriedky. Ako v evanjeliách je uvedené, že pomocou „diabla vyháňajú diablov“, Kristus na to odpovedá, že také kráľovstvo je rozdelé a odsúdené na zánik. Ateizmus, materializmu a marx-leninská ideológia je jedna tvár diabla, ktorý ničí a zabíja pomocou lží, násilia a snaží sa to osprevedlniť lžou nazvonou „mier“ , ale realizuje ju jeho vlastným chápaním t.j. „že už mierim“ . Liberalizmus a progresivizmus je stará lož t.j. rovnosť, bratstvo sloboda, dá sa na tisíc spôsobou prekrútiť. Moja interpretácia je taká zvlášta, lebo v čom sme si rovný, keď máme rôzne dary, talenty a schopnosti, v čom sme bratia ( druhovia-súdruhovia_ , len v Kristovi, iná ideológia je zničujúca npr. rovnostárstvo, sloboda je asi najsilnejšia, ale vyžaduje osobnú zodpovedenosť.

  • Michal  - dňa 28. 02. 2022 o 10:24

   Čarnogurský uveril v ruské štátne pravoslávie a ochranu kresťanských hodnôt, len nechce pripustiť, že ruský režim chápe pravoslávie ako najväčšiu politickú silu z najväčším počtom členov, preto ju podporuje a z rovnakých zištných dôvodov ju podporoval aj Stalin. Treba asi pripomenúť násilné a barbarské ničenie grekokatolíkov na slovensku a nasadenie ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá slúžila rovnako všetkým „cárom ruska“ od Stalina po Putina. Zlo sa nedá poraziť zlom a v tom sa Čarnogurský zásadne mýli. Ako ho budú posudzovať dejiny, predpokladám, môžem sa mýliť, ako nobelistu Filipa Lenarda, nar. v Bratislave, ktorý z dôvodu povahových vád slúžil hitlerovskému fašistickému režimu.

  • Palo Satko  - dňa 28. 02. 2022 o 10:50

   Mongoli u nas nazyvani skôr Tatari okrem obrovskeho množstva zlych vlastnosti, mali aj jednu dobru. Nechali porazenym narodom ich naboženstvo. Ked zničili ruske kniežatstva, zostala ruska cirkev jedinou oporou pre rusky narod a tym padom bola naozaj dôležita, nielen pre obyčajneho Rusa, kniežata, ktore postupne obnovovali Rus ale neskôr aj pre ruske carstvo. Pripisovat ruskej cirkvy nejaky barbarizmus na zaklade udalosti, ktore u nas kormidloval komunisticky režim je tendenčne.

 12. abc  - dňa 28. 02. 2022 o 09:48

  Veľmi pekne a správne napísané pán Palko. Tiež sa mi veľmi páčilo, že ste o zverejnení tohto článku pána Čarnogurského dopredu informoval.

 13. Ondrej  - dňa 28. 02. 2022 o 09:39

  VP ďakujem. Presné a konzistentné ako vždy.

 14. Zuzana  - dňa 28. 02. 2022 o 09:36

  Vďaka za tieto Vaše reakcie p. Palko a p. Mikloško. Čakala som ich a bola som zneistená, keď neprichádzali. No všetko má svoj čas… Vďaka.

 15. Palo Satko  - dňa 28. 02. 2022 o 09:13

  V zasade je vojna krajne a zle riešenie. Je otazkou, či vojna zla aj vtedy, kde Vaš oponent sa vysmeje Vašim požidavkam a Vy viete, že už dlhe desatročia sa netrapi tym, že vojna, ktoru tak rad použiva, je krajne a zle riešenie.

  • Pali  - dňa 15. 03. 2022 o 22:39

   1*

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.