39 komentárov

 1. Kvapalna_Demokracia  - dňa 24. 02. 2022 o 15:58

  Je mi luto ako Ukrajina dopadla ale nemam pocit, ze Putin pokuseniu podlahol ako skor to, ze vela moznosti mu neostalo. Nebolo lepsie sa dohodnu s Ruskom na kompromise bezpecnostnych garancii, ktore chcelo este koncom minuleho roka? No na to si uz dnes nikto nejako nevie spomenut a Ukrajina mohla ostat cela.

  • Macka Bara  - dňa 26. 03. 2022 o 22:06

   Nezmysel. Zásadne sa mýli aj Palko so svojím naratívom: „Ak by Západ netlačil Ukrajinu na NATO, bolo by všetko ináč“. No nebolo. Ak by to nebolo NATO, našiel by si Putin iné dôvody. Teraz vidíme, že Putin sa definitívne zbláznil, a len urýchlil procesy degradácie Ruska na krajinu 3. sveta.

 2. Marko  - dňa 24. 02. 2022 o 15:16

  P.Palko, stále si vážim vašu knihu Levy prichádzajú. Je to jedna z najlepších kníh na túto tému. Treba sa modliť za Ukrajinu. A treba sa modliť za celú Európu. To levy už odchádzajú ? Alebo to spolu nesúvisí ?

 3. Petrodolar  - dňa 24. 02. 2022 o 14:34

  Smutne ze este aj v tejto situacii si Palko neodposti trochu relativizovania a eufemizmov „podlahol pokuseniu“. A z toho co tu poniektori ruski trolovia pisu naozaj zastava stat rozum.

 4. Palo Satko  - dňa 24. 02. 2022 o 14:07

  Kto si už spomenie, že stačilo pred dvomi tyždnami aby USA dali Rusku pisomne zaruky. Jaj, tie USA nedavaju, ved nejde o nich ale o Ukrajinu.

  • zberateľ  - dňa 24. 02. 2022 o 14:42

   Rozumiete vôbec tomu, čo píšete alebo ste platený z Petrohradu? Putin požadoval aby štáty bývalej Waršavskej zmluvy boli zbavené ochrany, neviete prečo?
   Chcel, nás zbaviť práva rozhodovať slobodne o sebe, neviete prečo?
   Dlhé mesiace tvrdil, že Rusko nenapadne Ukrajinu, neviete prečo?
   Po ten čas zhromažďoval pri hraniciach vojská, neviete prečo?
   Posledné jeho prejavy boli nahrané niekoľko dní pred ich odvysielaním, neviete prečo?

  • Palo Satko  - dňa 24. 02. 2022 o 14:53

   Asi ste tie ruske požiadavky nečital. Vychadzaju z Istanbulskej charty o europskej bezpečnosti. Zhrnut:
   Každý účastnický stát má stejné právo na bezpečnost. Potvrzujeme bytostné právo každého a každého členského státu mít svobodu ve výběru nebo změně svých bezpečnostních záležitostí, včetně členství ve smlouvách či aliancích, podle toho, jak se vyvíjejí.

   Každý účastnický má také právo na neutralitu.

   Každý účastnický stát bude respektovat práva všech ostatních v těchto záležitostech. Nebudou posilovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti jiných států.
   A teraz otazka za 500 eur: Neposilnuju USA svoju bezpečnost tym, že rozmiestnuju svoje zbrane a vojakov vo Vychodnej Europe na ukor Ruska? Napr. aj tou zmluvou čo podpisala Čaputova.

  • Knieža Myškin  - dňa 25. 02. 2022 o 11:58

   podla mna USA chelo tento scenar pretoze to vyrazne zhorsi PR rusom

 5. Elstrom  - dňa 24. 02. 2022 o 12:10

  Tento komentár som dal omylom na inú diskusiu, takže ešte raz:

  Hranica medzi svetom, kde si ctia hodnotu života jednotlivca, jeho slobodu a vymožiteľnosť práva, kde morálka je pevná hierarchia hodnôt, kde pravda má absolútnu hodnotu a svetom, kde jediným právom je sila a sebectvo, prechádza Ukrajinou.

  Keby Palko nahlas pomenoval zlo a oddelil jasné hranice, aby bolo jasné kto kde stojí a otázku reálneho postupu konfronácie so zlom oddelil, dávalo by to zmysel.

  Ale Palko relativizuje a mlží, tak ako Čarnogurský. Nepovie nahlas, že riaditeľ a plukovník Putin je pokračovateľom línie a sveta Lenina, Stalina, Brežneva. On jednoznačne formulujel výhrady k západnému svetu.

  Niežeby nebolo čo na Západe kritizovať, ale Čarnogurský s Palkom stratili mieru pre vyhodnotenie vážnosti. Gender a woke zhasnú na vlastnú blbosť, ale Putinom zavraždených už nikto nevzkriesi

  • Palo Satko  - dňa 24. 02. 2022 o 14:03

   Asi bude najlepšie, ked tu hranicu moralnych hodnôt pôjdete vysvetlovat do Vietnamu, Iraku, Afganistanu a aby ste si nohy nezodral, chodte do Srbska.

  • Elstrom  - dňa 24. 02. 2022 o 16:14

   Nebudem nič vysvetľovať komunistickým smradom vo Vietname , ani Saddámovi, ani Talibanu, ani Isisu, ani iným vašim kamarátom.
   Ani Srbom po tom ako spôsibili utrpenie a smrť státisícov.

  • Palo Satko  - dňa 24. 02. 2022 o 16:53

   Elstrom, Humanitarny Bombarder by o Vas vyboskaval, keby žil

 6. zberateľ  - dňa 24. 02. 2022 o 12:07

  Oplana Putina by mala ruská Duma súdiť za vlastizradu a oslabenie pozícií Ruska. Nikomu z ruských diktátorov sa doteraz:
  – tak ako jemu nepodarilo zjednotiť Západ,
  – nik, tak ako on, nepriviedol do Pobaltia a do ostatných štátov východného bloku NATO silné jednotky vojsk NATO. A prísun bude pokračovať. Ešte aj Nemecko sa mení v postojoch.
  – nik, tak ako on, nepriviedol ruských biznismenov k zúfalstvu z poklesu akcií o 50% a k zrúteniu kurzu rubľa.
  Pochvalu si zaslúži aj od našich politikov, lebo vďaka invázii na Ukrajinu aj idioti typu Kotleba, Hranol a Teplý prestanú spievať o blahodárnom žití v Rusku a o veľkosti ducha oplana Putina.

 7. britva  - dňa 24. 02. 2022 o 11:10

  Cesky prezident Zeman, znamy aj nemalou podporu ruskych nazorov, prave jednoznacne a bez akychkolvek dodatocnych akohentizmov odsudil agresiu Ruska voci Ukrajine, oznacil Putina za sialenca a volal po skutocne tvrdych sankciach vratane zablokovania platobneho systemu Switft.

 8. Pioneer  - dňa 24. 02. 2022 o 10:59

  Biden už oficiálne kapituloval a Zelenského bude súdiť Putin.

 9. Elstrom  - dňa 24. 02. 2022 o 10:55

  Palko pozná históriu len do roku 2008.
  A je už až zúfalé ako si melie svoje.
  Ruský vojak bude naňho mieriť a kričať, že je Palko nacistická sviňa a Palko bude víťazoslávne kričať „vidíte? Hovoril som vám to!“

  Všetci tí, ktorí neustále omieľajú potrebu „realizmu“ vo vzťahu k Rusku a Putinovi, majú krátku pamäť. To sa len opakuje história s Hitlerom.
  Zlu sa neustupuje. To by mal kresťan vedieť.

  • britva  - dňa 24. 02. 2022 o 11:07

   Mne to pripomina aj rok 1968. Vtedy nas okupovali tiez pod zamienkou, ze sa nas idu zmocnit fasisti, ze sa u nas udomacnuje NATO a toto doteraz ah hlasaju.

   Skutocnym problemom vsak bolo, ze sme chceli byt slobodnejsi.

   Namietka moze zniet, ze nas okupoval Sovietsky zvaz. Ale Sovietsky zvaz nerobil nikdy nic ineho ako rusku velmocensku politiku. Niet v tomto smere ziadneho rozdielu.

  • švec  - dňa 24. 02. 2022 o 13:00

   Uplný pohľad de iure je, že v r. 1968 sem prišli členské vojska z titulu prijatých podmienok v tzv. Varšavskej zmluvy, kde bolo ustanovenie o poskytnutí pomoci pri obrane socialistického zriadenia a ďalší titul bol pozývací list od politických reprezentantov niečo podobné ako teraz ČaNaKo + 79

 10. V.A.J.  - dňa 24. 02. 2022 o 10:22

  A ďalšou príčinou, hlbšou a obávam sa konečnou je, že nemáme vedúcu myšlienku, nemáme v mene čoho stáť za svojím, nemáme ideu – vedúcu myšlienku, A ďalšou príčinou, hlbšou a obávam sa konečnou je, že nemáme vedúcu myšlienku, nemáme v mene čoho stáť za svojím, nemáme ideu – nazvime to hoci ideológia, presvedčenie, náboženstvo, vlastenectvo.
  A najviac na to doplatia tentoraz Ukrajinci a všetci ľudia (i Rusi) čo na Ukrajine žijú. A veľa ďalších. Takže s pánom Palkom: „Treba sa modliť za Ukrajinu, ktorá trpí, treba pomáhať jej ľuďom. A treba sa modliť za celú Európu, ktorá nemá v rukách svoj politický osud.“
  Ale len modlenie nestačí.

 11. V.A.J.  - dňa 24. 02. 2022 o 10:21

  USA bolo zhasnutie príslušného olympijského kruhu na ZOH v Soči nasledované záborom Krymu). K tejto príčine patrí i energetická závislosť Európy na Rusku – už 10 rokov vieme, že môžu stopnúť plyn, ropu – máme vybudované dostatočné alternatívne riešenia? Nie, máme Nordstream I a II.
  Za ďalšiu príčinu možno považovať „nijakú“ politiku Obamu voči Rusku (rok si nespomeniem, nechce sa mi hľadať) – keď sa rozhodol nepostaviť príslušnú základňu v Poľsku (a myslím v Rumunsku) a ani Putinovi neponúkol nejaký druh politickej a vojenskej spolupráce. Ani neukázal silu, ani neponúkol spoluprácu.
  A ďalšou príčinou je, že momentálne ani EU, ani jej jednotlivé štáty, a ani USA nemá na čele osobnosti. A už dlhšie. K ľuďom ako Thatcherová, Reagan, možno Kohl, by si nič podobné nedovolil, resp. by nepripustili aby si to dovolil.

 12. V.A.J.  - dňa 24. 02. 2022 o 10:19

  Súdruh Putin je človek, ktorý rešpektuje silu. O tom, že sa chystá útok na Ukrajinu už čvirikajú všetci aspoň mesiac. Prečo v jeho priebehu neprišla na priateľskú návštevu Ukrajinských prístavov v Čiernom mori materská lietadlová loď s príslušnou flotilou, a nejaká ta lepšia ponorka. A britská, a francúzska? Prečo sa mu potichučky neverejne nenaznačí – siahneš na Ukrajinu, siahneme na Kurily (len ako príklad, tých miest, kde by mu to vadilo je dosť).
  Prísľub členstva v NATO Ukrajine v 2008 bola asi taktická chyba. Nemyslím však, že je hlavnou príčinou súčasného stavu – možno spúšťačom.
  Za jednu z príčin možno považovať fakt, že EU nemá samostatnú (mimo NATO) vojenskú silu dostatočne veľkú, takú, aby ju Rusko rešpektovalo. To bez veľkej nemeckej armády nebude (a na to možno treba aj zmeny v BR OSN). Jadrovú silu majú Francúzi a mali Briti. Veď sa nám priamo do očí verejne vysmieva už aj Turecko (spomeňme návštevy hlavných predstaviteľov EU u Lavrova a v Turecku, niečo podobné voči

 13. V.A.J.  - dňa 24. 02. 2022 o 10:18

  Táto vojna je útočná. Niekto ju môže považovať za preventívnu. V každom prípade táto vojna nie je spravodlivá. Preto na jej strojcu v plnej miere platia slová zo Zaklínača od A. Sapkowského:
  „Vražda provždy zůstane vraždou – bez ohledu na motivy a okolnosti. Proto ti, kteří prolévají krev anebo krveprolévaní připravují, jsou lotry a vrahy – bez ohledu na svůj původ a postavení, ať jsou to králové, knížata, vojevůdci či soudci. Nikdo z těch, kdož osnovají a užívají násilí, nemá právo považovat se za něco lepšího než za sprostého zločince. Poněvadž každé násilí ze svého založení nevyhnutelně vrcholí zločinem.
  Súdruh Putin nie je človek ktorého zastavia reči a sankcie – postup si vyskúšal a overil viackrát, povedal čo chce, nedostal, vzal si. A čelil sankciám. A rečiam.

 14. Mates  - dňa 24. 02. 2022 o 10:09

  Stal sa „iba“ ten horší scenár, na ktorý všetci triezvo zmýšľajúci ľudia upozorňovali a chceli sa mu vyhnúť. Snáď jediné pozitívne pre nás Európanov do budúcnosti dúfam bude, že pochopíme nevyhnutnosť rozhodovať o vlastnom osude a robiť svojprávnu asertívnu politiku tak voči Rusku, ako aj voči USA, ktorá takýmto strašným udalostiam zabráni. Teraz už iba môžeme pochovať pravdu a modliť sa za ukrajinský ľud, nech je obetí čo najmenej.

 15. NOEMI  - dňa 24. 02. 2022 o 09:22

  Situácia ruského agresora nám ukázala, aké nepredvídavé boli úsudky prispievateľov do Štandardu a ako to tu na jednej diskusii odznelo, ako sa nám podsúvala nie história ale historicizmus, tzn. prispôsobovanie histórie svojmu vlastnému videniu. Škoda, že typicky slovenská „krátkozrakosť“ prevládla aj na tomto denníku.

 16. ValerŠ  - dňa 24. 02. 2022 o 09:18

  Pán Palko stále naznačuje že za všetko môže západ. Že keby USA nechceli natlačiť Ukrajinu do NATO, všetko by bolo O.K. Lenže to nebolo USA, kto tlačil Ukrajinu do NATO. To Ukrajina volala aby ju prijali. Prečo? Nie preto aby zaútočila na Rusko. Ale preto, že má strach práve pred Ruskom. Podobne ako všetky štáty bývalej Varšavskej zmluvy využili prvú príležitosť na vstup do NATO. (Slovensko s oneskorením spôsobeným Mečiarom a jemu podobnými.) Rusko je brutálny imperialistický štát. Celá jeho história je naplnená agresivnými útokmi na susediace krajiny a rozširovaním obsadených teritórii. A nielen štát. Aj ruský národ má toto imperiálne videnie sveta v krvi. A Putin osobne je vojnový zločinec.

  • palof  - dňa 24. 02. 2022 o 11:13

   To je dobrá hlúposť. NATO začalo hovoriť o členstve Ukrajiny v NATO v čase keď bola podpora obyvateľstva pre vstup do NATO len cca 30%.

   Takže áno, USA začali tlačiť Ukrajinu do NATO.

 17. Martina  - dňa 24. 02. 2022 o 08:20

  Najlepšia je posledná veta: „…za celú Európu, ktorá nemá v rukách svoj politický osud.“ Veru, pán Palko, veru. Nemáme ho v rukách. Majú nás v rukách tí, ktorí o nás rozhodujú – bez nás…

 18. OM-NGB  - dňa 24. 02. 2022 o 07:50

  Ved to Putin vravel uz davno, ze ak neprestane NATO laskovat s ukrjainou, stane sa presne co sa deje. Vsetci su akysi prekvapeni a nechapavi. A preco? Lebo vsetci si mysleli, ze Rusi len blafuju o nejakych nerealnych vojensko-technickych opatreniach. Tak teraz su tu a dovodom je zbytocne tlacenie ukrajiny do spolku, v ktorom nema co hladat.

  • britva  - dňa 24. 02. 2022 o 08:28

   Clenstvo v NATO je len zamienka. Rovnako ako Turecko nemalo sancu na vstup do EU, tak Ukrajina by sa nikdy nestala clenom NATO. To vsetci realisti dobre vedia.

   Klucom k situacii je ruske imperialne myslenie. Ono diktuje, ze Ukrajina musi byt pod ruskym vplyvom. A uplne najlepsie, ak nebude vobec.

   Preto samostatna a slobodna Ukrajina nemoze existovat.

 19. zberateľ  - dňa 24. 02. 2022 o 07:36

  Pán Palko, dobré ráno. Kedy vytriezviete z oslavných rečí o Rusoch? Kedy vám dôjde, čo za oplana je Putin? Koľko ľudí musí zomrieť, aby ste pochopili, čo my už dávno. A síce, že nikdy nehodno veriť Rusom, ani tomu drobnému Ivanovi. Je hlúpy, manipulatívny a chce vládnuť. A že Putinova hlava je hlavou súcou na psychiatrické vyšetrenie.
  Koľko ľudí musí zomrieť, aby aj Čarnogurský pochopil,kde je pravda? Mimochodom práve pre jeho zaslepenosť som svojho času vystúpil z KDH.

  • JankoS  - dňa 24. 02. 2022 o 08:14

   No teda, tak to tak biedne uvažujete o Palkových komentároch. Žeby Vladimír Palko oslavoval Rusov. No skúste spomenúť aspoň jeden článok. Vždy písal o tom, že vojne treba predchádzať. Diplomacia zlyhala na celej čiare, ale úplne, to je až neuveriteľné. Palko je uveriteľný, ale že diplomacia zlyhala na oboch stranách, tak to je neuveriteľné.A na to doplatí obyčajný ukrajinský ľud. Nie dedo Putin ani dedo Biden.

  • zberateľ  - dňa 24. 02. 2022 o 08:24

   Zo strany Ruska nebola žiadna diplomacia-nevideli ste a nepočuli ako stále opakoval, že ruské požiadavky sú trvalé a nemenné? Západní diplomati sa snažili neustálymi výzvami, a návštevami v Moskve, oplana presvedčiť. Ako chcete meniť takýto postoj? Palkova slepota je očividná, nevidí neústupnosť oplana a dáva rovnítko medzi postoje Západu a Ruska. Nebyť NATO, iste by vítal Ivanov na námestí SNP.

  • JankoS  - dňa 24. 02. 2022 o 08:28

   Pozorne si prečítajte tento rozhovor:https://dennikstandard.sk/172228/drulak-ukrajine-uz-nezostali-dobre-moznosti-racionalne-riesenie-jej-elita-nebola-ochotna-prijat/

  • JankoS  - dňa 24. 02. 2022 o 08:29

   A ešte: napíšte, ktorý komentára Vladimíra Palka bo o oslave Putina.

  • gotroch  - dňa 24. 02. 2022 o 08:48

   Smutne rano a davam Palkovi za pravdu. Ja som neveril, ze Putin zautoci a za dovod na narast napatia som povazoval aj spravanie zapadu. Dnes je tu situacia, ked tu mame vojnu a situacia dospela do stavu, ked sa ludia idu pozabijat v diskusiach. Mali pravdu ti, ktori tvrdili ze Putin zautoci a napr. ja som ju nemal – myslel som si ze nezautoci. Priznavam. Teraz tu vsak mame vyzvy na zatvaranie a dokonca som videl aj na zabite ludi ako Palka, Carnogurskeho, Chmelara a Blahu. Ja som presvedceni, ze tito ludia vojnu nechceli, nechcu a utok odsudzuju. Putina proste zle odhali, lepsie nez v skutocnosti bol. Buducnost nepozna nik, ani oni. Aj vnutropoliticke dosledky budu velmi velke. Vidime, co je Putin zac a ze sa vyhrazal atomovymi zbranami. Stale niekto tvrdi, ze pritomnost americkej vojenskej infrastruktury nas robi bezpecnejsou? Situacia ktora sa dnes udiala vo mne vzbudzuje presny opak.

  • zberateľ  - dňa 24. 02. 2022 o 09:55

   Politici o ktorých píšete nemajú OPRÁVNENIE zlyhať v tak závažnej veci ako je odhad Putinových postojov. Títo politici majú veľký dosah na myslenie bežných ľudí, ovplyvňujú verejnú mienku. Po dnešku, keď sa ukázalo opätovne ako zlyhali, by mali zhasnúť sviečku a NIKDY NIKDY nepôsobiť v politike. Za tak vážne zlyhanie musia odísť z politiky.

  • gotroch  - dňa 24. 02. 2022 o 10:16

   Zo styroch ludi, ktorych som menoval je politik jeden.

 20. pavi  - dňa 24. 02. 2022 o 07:26

  Dávam autorovi za pravdu, Bol prorokom týchto udalostí a dúfal , že sa jeho predpovede nenaplnia. Žiaľ stalo sa to čo predpovedal. Oceňujem jeho postoj, ktorý sa snaží byť nezaujatý ani voči Rusku ani voči Ukrajine a ani voči západu. Aj keď ma mnohokrát jeho názory dráždia musím uznať, že tento pán je pre mňa vzorom konzervatívne zmýšľajúceho a vystupujúceho človeka.

 21. britva  - dňa 24. 02. 2022 o 07:19

  Toto nie je preventivna vojna. Preventivna vojna moze byt niekedy opravnena. Tato vojna vsak nema ziadne opravnenie, lebo bezpecnost Ruska nebola ohrozena. Toto je agresivna vojna, ktorej cielom je obsadit uzemie susedneho statu. Kedy sa naucite hovorit pravdu?

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.