11 komentárov

 1. DD  - dňa 13. 02. 2022 o 21:06

  No autor je dosť pesimistický aj vzhľadom na vek. Keby v USA nechávali problém apaticky vyhniť tak sa tam utopia vo woku a gender, blm, namiesto toho zakladajú nové súkromné vysoké školy, kde prežíva a rozvíja sa klasické vzdelanie. Orbán ani Poľsko sa nevzdávajú ani vo vzťahu ku Gender, ani masovej migrácii ani Green Deal. Ešte by tak mohli zakázať pavedecky odbor gender štúdie na univerzitách… U nás je prvý krok nevoliť PS a vzhľadom na terajšiu vládu, keď nás pustia k urnám tiež nie je koho, lebo sú ako dokázali ochotní sa podvoliť a Hlas asi cez svoje témy a smerovanie k tomu obdobne inklinuje. Burke to pomenoval tak, že keď slušný ľudia nebudú robiť nič tak zlo zvíťazí… Treba sledovať čo chcú robiť na základných školách, Kolíková zasponzorovala dáke neziskovky…

 2. V.A.J.  - dňa 13. 02. 2022 o 15:41

  Sic.

 3. Vecny  - dňa 13. 02. 2022 o 10:49

  Autor sa obáva, že nové totality tu zostanú desaťročia tak ako komunizmus alebo diktatúry Čile, Filipín atď. Nebude to tak. Minulé režimy, ktoré si pamätáme, existovali vo fáze globálneho rastu. Tento rast v rôznej miere existoval viac-menej všade, a to vďaka technologickému pokroku a najmä fosílnym palivám. Lenže táto fáza sa skončila. Dnes už ani technologické vynálezy veľa neprinášajú, sú to skôr hračky než prostriedok ďalšieho rastu. Ťažko dnes niekto vyvráti tvrdenie, že globalizácia sa zastavila a nastupuje opačný trend.
  Ak sa nevymyslí nejaký nový zázračný zdroj energie, bude nasledovať úpadok. Ako to v zložitom systéme chodí, bude sa diať naraz vo všetkých možných stránkach. Proces bude len pokračovať, príde decentralizácia a lokalizácia. Možno budeme chudobnejší, ale život nemusí byť dlhodobo horší. Takým cyklom rastu, integrácie, stagnácie a dezintegrácie prešlo už mnoho civilizácií, a naša asi nebude výnimkou. Odporúčamn prečítať Tainterov Kolaps zložitých spoločností, aleb

  • Vecny  - dňa 13. 02. 2022 o 10:50

   Odporúčamn prečítať Tainterov Kolaps zložitých spoločností, alebo Turchinove-Nefedovove Sekulárne cykly.
   V tejto fáze nejaké totalitné režimy nikdy nebudú mať dlhé trvanie. Úloha je práve v takej turbulentnej dobe správne prispôsobiť riadenie, nájsť robustný politický systém. Taký ktorý nebude záležať na volení nespoľahlivých, nepredvídateľných, skorumpovaných či vydierateľných osôb, a viac na nezávislom úsudku umiernenej väčšiny.
   A vylepšite si editor textu.

  • britva  - dňa 13. 02. 2022 o 16:51

   Imho: taketo knihy su velmi zaujimave a putave, ale je otazne, ci triafaju problem.

   Napriklad kniha The Rise and Fall of the Great Powers (P. Kennedy) cituje Bismarkov vyrok, ze klucove udalosti dejin nevie kontrolovat nielen jedinec, ale ani stat a teda ani totalitny stat. Udalosti tvori tzv. prud casu, ktory nevieme ovplyvnit, mozno sa mu lepsie ci horsie prisposobit. Prud casu neprinasa nove problemy, len sa recykluju stare v novych podobach. Rozhodujuci je podla autora um a skusenost vlad, ktore problemom celia. Vnutorna ideova organizacia statov je potom skor druhorada. Vyzera to ako nepriama podpora autoritativneho rezimu, ale tak to nie je. Len skusam zoradit priority.

  • Palo Satko  - dňa 13. 02. 2022 o 11:29

   Knihy o kolapsoch sa rozmohli podobne ako knihy o mimožemštanoch. Zopar som ich čital a je skôr ideologia než veda. Z podstaty Sveta je jasne, že všetko prepada do chaosu a človek ako inteligentny tvor sa len marne snaži nastavit nejake pravidla vlastneho spravania a zmenit svoje okolie, aby chaos spomalil. Je uplne zakonite, že tato bublina praskne ale je aj uplne zakonite, že nik nedokaže odhadnut kde a kedy sa to stane, alebo stalo.
   Vaše tvrdenie, že dnešne vynalezy vela neprinašaju je pohlad uživatela z Karpatskej doliny, Činan na to hladi uplne inč, lebo tie vynalezy vytvara a na nych bohatne.
   Inač, tiež som stary a sučastou staroby okrem spomienkoveho optimizmu je a predpovedanie katastrof. Je to tiež dôsledok chaosu ktory rastie v mozgu. Bohužial.

 4. patriot  - dňa 13. 02. 2022 o 09:58

  Výborný článok.

 5. Cogitare  - dňa 13. 02. 2022 o 09:56

  Chvalabohu, už som predplatné zrušil. Projekt Štandard sa čoraz viac blíži k Hlavným správam. Aj tým, odkiaľ preberá materiály. Je mi to ľúto, ale ďakujem, stačilo.

  • [email protected]  - dňa 13. 02. 2022 o 12:53

   Zrušili ste predplatné, ale stále nakukujete😀. Predsalen Vás zaujíma aj niečo z “”hlavných správ”? Nuž, nie všetko sa dá nájsť v denníku N alebo v Sme.

  • Markus  - dňa 13. 02. 2022 o 14:31

   Ak Vás tu po čase znova zbadáme, bude to znamenať:
   A/ Denník Štandard sa vrátil, resp. posunul na správnu, korektnú reportérsku úroveň?
   B/ Padli ste tak hlboko, ako my, tu zostávajúci prispievatelia resp. predplatitelia?

  • Mengistu  - dňa 13. 02. 2022 o 15:27

   no fajn, akurat mi je zahadou Tvoja motivacia oznamit nam ostatnym, ze toto je pod Tvoju uroven, ze Ti stacilo, rusis predplatne… ako tato informacia ma obohatit ci zaujat inych citatelov, si Ty snad nejaky etalon inteligencie a vkusu?

Diskusie sú otvorené len predplatiteľom.
Predplaťte si nás tu  alebo sa prihláste.